Mejuffrouw M. J. Roest, Smit Kinderdijk. In het gebouw van "LSZ" zit Marijke Roest achter de telefoon, de telefoon-met-de-blauwe nummers wel te verstaan. Mejuffrouw van der Wiel heeft de rode nummers onder haar berus ting. Zo is dat tegenwoordig nog ingedeeld, daar aan de dijk. Dat wordt "straks" wel anders! Mejuffrouw Roest, 16 jaar, kan zich ruim een half jaar I.H.C.-ster noemen. Behalve de telefoon bedienen, wat zeker haar voornaamste taak is, helpt ze haar collega's met administratieve karweitjes. Zo nodig bedient ze "op afstand" het hek aan de overkant van de straat, dat toegang geeft tot het werfterrein. Het leuke van telefoniste zijn vindt zij het contact met veel mensen. "Je krijgt soms grapjassen aan de lijn, maar ook wel zeurpieten. Het is in elk geval altijd wat an ders". Een hobby heeft ze niet. Wel speelt ze graag volleybal, maar nü ze van school is schiet ook dat er wel vaak bij in. Wat haar betreft mag het 's winters gerust flink gaan vriezen. Dan kun je tenminste schaatsen. Gezellige muziek, daar houdt ze van, en dus is ze trouw luisteraarster van Radio Veronica. Daarnaast, zo af en toe "maar dan moet ik er wel een bui voor hebben" klassieke muziek. Televisie kijken? "Af en toe. Ik hou er niet zo erg van. De Hillbillies mag ik wel. En Swiebertje als die er is". Een bepaald antwoord over het eten kregen wij niet van haar los. "Er is zo veel wat ik graag lust!" Mej. S. van der Beek, Smit Engineering. Bruinverbrand van een vacantie op het zonnige Majorca troffen wij Ciska van der Beek achter de telefoon in het onlangs vergrote kantoor van Smit Engineering. Wanneer U deze regels onder ogen krijgt viert ze bijna haar twintigste ver jaardag. Na eerst twee jaar op de afdeling inkoop van het "voormalige" LSZ te hebben ge werkt kwam ze nu al weer bijna twee jaar geleden bij Smit Engineering. Behalve de telefoon bedienen ontvangt ze bezoekers, neemt ze brieven op, typt die uit en regelt ze de reizen van haar "baas" ir. de Jooden. Het telefoneren vindt ze een ontspannende bezigheid. "Het is leuk om met anderen te praten, ook al hebben ze niet altijd een zonnig humeur door de telefoon!" Een bepaalde hobby heeft ze niet maar ze is wel erg sportief: zeilen, schaatsen (ook de Molentocht b.v.), afstandszwemmen en soms waterpolo. Haar muzikale belangstelling gaat uit naar jazz zonder een uitgesproken voor keur voor een bepaalde stijl en ook naar klassieke muziek. "Als ik in stemming ervoor ben". Televisie kijken? "Héél weinig! De toneelstukken en ook wel het journaal. Maar ik hoef later geen t.v. in huis". De vraag over het lekkere eten werd beantwoord met een "ik vind alles lekker". Maar toen we aandrongen kwamen de vakantieherinneringen weer boven: "O ja, ge roosterd speenvarken tijdens de barbecue op Majorca. Héérlijk!" Mejuffrouw A. Groeneveld, AVI. Alie Groeneveld, twintig jaar oud, is thans ruim drie jaar werkzaam bij de AVI, de afkorting waaronder "Smit's Aluminium Verwerkende In dustrie N.V." in Krimpen aan de Lek zich pre senteert. In tegenstelling tot haar collega's doet ze veel administratief werk (typen, loon administratie) en weinig telefoneren. "Er wordt hier niet zo erg veel gebeld". Tot de vele dingen die ze doet behoort óók het thee zetten 's middags. "Moeilijk hoor!" was haar reactie, toen wij vroegen wat ze het leuke of interessante vindt van telefoniste zijn. "Je kunt wel lachen als iemand belt en dan meteen een heel verhaal begint! Er wordt nogal eens verkeerd gedraaid", voegde ze hier aan toe. Fotograferen is haar hobby en dan wel in het bijzonder het maken van natuurop namen. Ze is geen "sportmens", maar doet wel graag aan wandelen en zwemmen. Wat de muziek betreft gaat haar voorkeur uit naar operettes. En verder naar de populaire muziek, de "meezingertjes", zo als ze zei. Televisie kijken? "Ik ben niet televisieziek. Maar ik kijk graag naar de gezellige programma's. Zoals de Lucy show en de Dick van Dijke show". Op het antwoord op de laatste vraag die over het lekkerste eten hoefden wij niet lang te wachten: "Ik lust alles!" Toen wij tóch iets meer wilden weten kwamen de volgende gerechten uit de bus: lekker slaatje, tomatensoep entaartjes én gebak! Mejuffrouw L. van Heteren, De Klop. "Eerste telefoniste" bij de Klop is de 18 jarige Bets van Heteren. Ze doet dit werk nu bijna een jaar. Maar niet dit werk alleen: telex bedienen, fotokopieën maken, typewerk, stencillen, ze is van vele markten thuis. Wat het beroep van telefoniste betreft: ook bij haar weer dezelfde reactie: de leuke kant is het contact dat je met veel mensen hebt. Ook met collega's. Ze bewaart de allerprettigste herinneringen aan het huwelijk van een kennis bij Smit Kinderdijk, die ze tot dat ogenblik alleen maar via telefoon en telex kende. Deze I.H.C.-ster leest veel in haar vrije tijd. Een voorkeur voor een bepaalde schrijver of een bepaald soort literaire produkten heeft ze echter niet. Wat de sport aangaat is het antwoord kort en krachtig: 's zomers zwemmen, 's winters schaatsen". De muzikale belangstelling gaat uit naar pianomuziek. Toen wij de Beatles ter tafel brachten, zei ze ook deze muziek wel te kunnen waarderen, maar alleen voor de gezelligheid. Televisiekijken: "Af en toe, bij een vriendin thuis, als er een mooi stuk is of een goede film. Het nadeel is wel dat je dan blijft kijken. Ook naar de andere program ma's. Als de t.v. aanstaat doe je niets anders meer". Op de vraag over het eten kregen wij te horen: "Ik hou eigenlijk helemaal niet van warm eten, maar het moet natuurlijk wel, van thuis". Het lekkerste vindt ze patat en groene groenten. 74

Het Zeskant | 1966 | | pagina 14