het STOOMSLEEPHOPPERZUIGER VOOR IRAK INHOUD algemeen gedeelte WERK WINKEL BIJ DE VOORPAGINA De loods gaat van boord. De Free Enterprise III kiest het ruime sop buiten de pieren van Hoek van Holland. De grootste Calais-Dover veer boot vaart naar haar bestem ming. Zie ook het artikel op pag. 71 en 72. Stoomsleephopperzuiger voor Irak 70 De Free Enterprise III71 Tachtigjarige oorlog72 De stemmen van de I.H.C73 Op 9 juli was het zover: met het plaatsen van enige handtekeningen werd in Bagdad na vele jaren van voorbereidingen een nieuwe opdracht voor I.H.C. Holland geboekt. Voor de Iraakse regering gaan wij een door stoommachines aangedreven sleep hopperzuiger bouwen. Het 120 meter lange en 18,90 meter brede schip, dat werd ontworpen door het Deense bureau Knud E. Hansen, krijgt een hopperinhoud van 3000 m3. Twee zuig- buizen, elk met een diameter van 900 mm, geven aansluiting op de twee, eveneens door stoommachines aangedreven zandpompen in het voorschip. Vol beladen kan het schip een snelheid behalen van 14 knoop. Opvallend is de brug op het voor schip, vanwaar ook de baggerwerkzaamheden worden geleid. Hier zijn o.m. de hutten en dagverblijven voor de kapitein, de baggerbazen en enkele officieren. Op het achterschip zijn een groot aantal tweepersoonshutten, messrooms, keukens, etc. In totaal zal het schip accommodatie bieden aan ongeveer 80 man. Elektronisch brein weet alles Deze sleephopperzuiger wordt als eerste voorzien van een elektronisch brein, dat een zeer groot aantal gegevens optekent en verstrekt, hetzij automatisch b.v. elk half uur of om de paar uur hetzij op verzoek wanneer zulks gewenst wordt. Ook kunnen slechts enkele gegevens worden "opgevraagd". Met deze ap paratuur is het mogelijk op de hoogte te blijven van b.v.: snelheid van het schip, afgelegde afstand sinds vorige meting, diepte onder de kiel, vaarrichting van het schip, richting en snelheid van stromingen, richting en snelheid van de wind, stand van de roeren, stand van de schroeven, toerentallen voortstuwingsmachines, diepgang voor en achter, baggerdiepten aan beide zijden van het schip, het vacuum in de zandpompen, stoomdrukken op de verschillende punten, temperaturen in ketels en machines, enz. enz. In tegenstelling tot andere sleephopperzuigers krijgt dit schip géén bodemkleppen. De opgebaggerde specie kan naderhand, via de twee op de pompen aangesloten pijpen van de zelfleegzuiginstallatie op drie manieren worden gelost: overboord in open zee, óf in bakken, óf via een pijpleiding naar de wal. De sleephopperzuiger, waarmee gebaggerd kan worden tot op een diepte van 21,5 m is geschikt voor het continu werken in de tropen. Deze zal worden gebouwd onder CO 579 op de werf van Smit Kinderdijk en moet in ongeveer twee jaar klaar zijn. Dit blad is het personeelsorgaan van de Industrieële Handelscombinatie Holland, gevestigd in Rotterdam. Het verschijnt iedere maand op de Ie woensdag na de vijftiende. Uitreiking aan personeelsleden van de in I.H.C. Holland verenigde bedrijven vindt gratis plaats. De inhoud is beschermd krachtens de Auteurswet. Redacteuren: W. C. Boer (De Klop), R. Gebhard (I.H.C.), J. Koutstaal (Smit Kinderdijk), R. Lafèbre (Verschure), A. L. van der Meer (Werf Gusto), A. Priester (I.H.C.). REDACTIE ADRES: I.H.C. HOLLAND, Marconistraat 2, Postbus 6141, Rotterdam. 70

Het Zeskant | 1966 | | pagina 2