DE „FREE ENTERPRISE III" OP TIJD AFGELEVERD: EEN PRESTATIE! Donderdag 14 juli vond de eerste proeftocht plaats. Op de dag stond er een flinke wind en een behoorlijke deining. Misschien was dat voor de "landrotten" niet zo aantrekkelijk, maar het was een goede gelegenheid om het gedrag van het schip, dat voorzien is van een slingerdempingsinstallatie, te kunnen beoordelen. De rustige ligging van het schip was inderdaad opmerkelijk. Niettegenstaande dat zagen wij toch hier en daar mensen met een al te gevoelige maag! Tijdens de tweede proeftochtdag, 16 juli, werd het schip wederom duchtig beproefd. Stuurproef, het werken met de verstelbare schroeven, de boegpropeller, achteruit varen... Bovendien werd de snelheid, zij het dan niet officiéél, bepaald met de Decca Navigator, een installatie waarmee radiografisch de ligging van het schip zeer nauwkeurig wordt vastgesteld. De snelheid kwam bóven de 21 knoop! Dinsdag 19 juli. De gehele dag werd nog volop gewerkt. Allerlei zaken moesten nog geregeld worden; hier nog een verfje, daar nog een trapleuning aanbren gen, een lekkende afvoerpijp nakijken, 6000 liter smeerolie innemen, en zo voorts en zo voorts. (vervolg op pag. 72) "Ja Dirk, hijsen maar"vormde als het ware het sein tot het vertrek van de Free Enterprise III. Toen de loopbrug daarop langzaam de hoog te inging, werd een tijd van grote spanning en zorgen afgesloten. Op 23 november van het vorige jaar werd de eerste kielsectie geplaatst. In een verbazing wekkend tempo volgden de grote staalcon structies van soms 30, 40 of 50 ton gewicht. Motoren, pompen en andere machineonderde len werden geplaatst. Bij de tewaterlating op 14 mei j.l. leek het alsof het schip vrijwel klaar was. Dat was echter schijn, veroorzaakt door het feit, dat het schip al helemaal in de defini tieve helder groene en witte kleuren was ge schilderd. De werkelijkheid was anders! Want toen pas begon de "afbouw". In twee maanden tijd werd het schip betimmerd, de vloerbedekking gelegd, gordijnen opgehangen, het brandblussysteem gemonteerd en wat al niet. Met het naderen van de "fatale" datum, de 20st juli, die als opleve ringdag was gesteld, steeg de spanning. "Dat moet nog gebeurenen dat nog en daten dat deugt nog nietwe halen het nooit!" 71

Het Zeskant | 1966 | | pagina 3