ZON, WIJN EN EEN AANZOEK E. N. van Rijnswoud: Die avond echter arriveerden wij om ne gen uur in Ceskybrod en de ontvangst was werkelijk overweldigend. Van de vriendelijkheid en de gastvrijheid van de Tsjechen kunnen wij Hollanders nog heel wat leren Het leven is er naar onze begrippen niet duur. Kristal en keramiek is er zelfs héél goedkoop en kan vrij worden uitgevoerd. De toerist is verplicht ƒ11,per persoon per dag uit te geven en omdat wij dit voor ons levensonderhoud niet nodig hadden konden we wel een mooie kristallen vaas kopen. Behalve het fruit, dat bijzonder duur is, zijn de prijzen ongeveer als bij ons in Holland. Alleen de verdiensten zijn er véél en véél lager dan hier. De wegen zijn over het algemeen goed te berijden. We hebben ook prachtige wandeltochten gemaakt, onder andere door het Riesen- gebergte. De belangstelling voor Holland is bijzon der groot en idereen is nieuwsgierig te weten hoe wij hier leven en werken. Van het regime heb ik weinig gemerkt, ik kon gaan en staan waar ik wilde. De fabrie ken hingen vol met Russische en Tsjechi sche vlaggen en waren behangen met al lerlei leuzen als: "Wij werken voor de Vrede" en "Wij bouwen aan onze toe komst". Hoewel de verdiensten dus veel lager zijn, zijn de arbeidstijden en derge lijke gelijk aan die in Nederland. Het land heeft in de afgelopen oorlog veel te lijden gehad. Ik heb een bezoek kunnen brengen aan het concentratiekamp Theresienstadt en ben ook in het dorpje Lidice geweest. Door uit Engeland afkom stige Tsjechische parachutisten werd in 1942 de S.S.-generaal Heyndrich omge bracht. Omdat de Duitsers veronderstel den dat de parachutisten zich in Lidice verborgen hielden, werden als vergelding alle mannelijke bewoners doodgeschoten en de vrouwen en kinderen gedeporteerd. Daarna werd het gehele dorp platgebrand. Op een andere plaats werd Lidice weer opgebouwd. Ter herinnering aan het ge beuren werd een prachtige rozentuin aan gelegd, de zogenaamde Vredestuin, waar rozen uit de gehele wereld zijn geplant. Middelpunt van de tuin is een groot ge denkteken, waarop ook de naam Putten voorkomt. We hebben een van de mooiste vakanties van ons leven gehad. Volgend jaar hopen wij onze vrienden wèl in Holland te kun nen ontvangen om iets terug te kunnen doen voor de onvergetelijke gastvrijheid die wij bij hen mochten ondervinden. Dit jaar heb ik een vliegreis naar Italië gemaakt. Het was de tweede keer dat ik vloog en ik was helemaal niet zenuwachtig "Het is net of je in een bus zit". Alleen boven Zwitserland was het erg ruw weer en het vliegtuig viel soms me ters naar beneden. Ik logeerde in een ho tel in Finale Ligure, een heel oud vissers dorpje aan de Middellandse Zee tussen Genua en Vente Miglia. Het hotel stond 20 minuten lopen van de zee af, we gin gen dan ook altijd met de bus. Behalve toen er gestaakt werd... Het was toch wel leuk om dat even mee te maken. Alle stakers lagen languit op straat. De politie ging er gewoon bij staan en het enige wat zij deden was het ver keer omleiden. Het dorp ligt aan de voet van de Liguri- sche Alpen en je kon er dan ook heerlijke wandelingen maken. Op zo'n tocht ben ik eens bij een heel oud wijnboertje te rechtgekomen. Hij had een paar tafeltjes en stoelen neergezet en schonk daar wijn aan zijn klanten. Het was alleen een beet je griezelig dat de glazen beslist niet om- gewassen mochten worden, alleen de rand werd even met de duim afgeveegd. Anders ging de smaak van de wijn ver loren! Het mannetje wilde nog met me trouwen ook; de pastoor zat er toevallig toch! Ik heb het aanzoek vriendelijk afgewezen, maar ik kreeg toch nog een bosje prachti ge anjers van hem... Italië is zo'n heerlijk romantisch land. Op straat, zo ergens onder de palmen, staat er iemand "O Sole Mio" te zingen, terwijl hele families op de balkons staan mee te luisteren. Natuurlijk heb ik er ook feest gevierd. Op een avond toen we heel laat thuis kwamen liep een van ons groep je inplaats van óm het vijvertje voor ons hotel er pardoes middenin. We hebben verschrikkelijk moeten lachen toen de niet al te slanke dame de goudvissen uit haar bloesje haalde Maar ik heb niet alleen gefeest, ik heb ook geprobeerd de werkende Italiaan te leren kennen. Ik ben daarom perziken en abrikozen gaan sorteren in de kelder van het hotel. Om het hotel lagen namelijk grote boomgaarden en de oogst werd juist binnengehaald. De grootste en mooi ste vruchten moesten bovenop, net als bij ons. Het was erg gezellig werk en de wijn fles ging doorlopend rond. Ik moest echter wel oppassen niet teveel van het goede te krijgen! Ook heb ik nog voor reisleidster ge speeld. In de bergen was een oud kasteel "II Falco", waar niemand veel van wist. Omdat het zo'n leuk uitstapje was ben ik met een groepje de tocht gaan maken en heb daarbij verteld wat ik hier en daar had opgestoken, terwijl ik de rest maar uit mijn duim heb gezogen! Al met als was het een heerlijke vakantie met vijftien dagen stralende zon en als ik de kans krijg doe ik volgend jaar weer pre cies hetzelfde. (0) 51

Het Zeskant | 1966 | | pagina 11