EEN HALVE KILOMETER PIJP PER DAG Sinds enige tijd staat er in de buizenfabriek van Smit Kinderdijk een wals, die wat capaciteit betreft, een der grootste van Nederland is. Wij zijn daarom eens bij Baas Keesmaat en zijn mannen op bezoek gegaan, om te zien hoe uit een vlakke plaat een buis wordt gemaakt. Hiervoor is een reeks van handelingen nodig, waarbij de nieuwe wals de hoofdrol vervult. De te bewerken platen worden door een volautomatische magneetkraan klaargelegd. En die kan in één nacht een flinke partij verzetten! De platen, die doorgaans wel van de goede breedte, maar niet van de goede lengte zijn, worden eerst op maat geknipt. Dit knippen geschiedt aan beide korte kanten. Dit lijkt misschien overdreven, maar hiermee wordt bereikt dat de plaat, behalve van precies de goede lengte, ook zuiver haaks wordt. Achter een lessenaar met knipogende groene en rode lampjes, wat drukknoppen en twee handeltjes, zit de man die in zijn eentje de hydraulische wals bedient. Een aan tal handelingen gebeurt automatisch, volgens een vast programma. Een vacuumkraan pakt een geknipte plaat van de stapel en legt die voor de wals. Het rollen begint. Enkele malen gaat de 12 mm dikke plaat tussen de rollen heen en weer. in zes minuten ontstaat zo een zes meter lange buis met een diameter van 50 centimeter. In zes minuten? Achter zijn brilleglazen glinsteren de ogen van Baas Keesmaat wan neer hij vertelt, dat hij met deze machine eens in vier minuten een "buisje heeft gerold!" De hydrauliek sist zachtjes; het ene einde van de wals gaat open en de tot buis gerolde plaat schuift er uit. Even verder tilt een "stalen vuist", die zomaar uit de grond lijkt te komen, de buis op, draait deze een kwart slag en legt hem op een rek in afwachting van de volgende bewerking. Intussen heeft de kraan al weer een nieuwe plaat klaargelegd voor de wals. Op een lange lasbank zijn twee pijpen tegelijk in de volgende bewerking. Eerst wordt de pijp overlangs dichtgeklemd en wordt met de hand op een paar plaatsen gehecht. Dan schuift de pijp op en wordt de naad over de gehele lengte elektrisch gelast, terwijl de volgende pijp wordt gehecht. Dan volgen het aanbrengen van de flenzen, controle van de lassen, eventueel wat slijpwerk, de teerkwast, het naamplaatje Smit-Kinderdijk en de pijp is klaar. Mede dankzij de nieuwe wais waarmee ook pijpen met een grotere diameter vervaardigd kunnen worden èn de rationele fabricageopzet kunnen Baas Keesmaat en zijn mannen, wanneer in twee ploegen wordt gewerkt, komen tot een dagelijkse produktie van ongeveer honderd buizen. Een halve kilometer pijp per dag. Met bakken of trucks worden de pijpen over het water of over de weg tot vlak bij de plaats van bestemming gebracht. 82

Het Zeskant | 1966 | | pagina 14