WERKZAAMHEDEN VOOR DE OLIE-INDUSTRIE Mammoettankers, booreilanden, aardgas en het Noordzeeplat woorden en uit drukkingen die we dagelijks horen. Is het niet verwonderlijk, dat in ons land olie en gas in zulke grote hoeveelheden aangeboord worden? Nog niet eens zo lang geleden leerden we dat slechts steenkool en zout naar boven gebracht werden en thans zijn er olievelden bij Rotenerdam, in het Westland en natuurlijk in Drente waar een constante stroom "vloeibaar goud" naar boven borrelt, daartoe al dan niet aangemoedigd door gestaag werkende "ja knikkers". Enkele jaren geleden kwam daarbij het aardgas. Wie kent de "bel van Slochteren" niet? Met deze rijke gasvondsten is de jacht naar de natuurlijke rijkdommen in het Noord zeegebied in de looppas gezet. En niet voor niets! Het Engelse boorplatform Sea Gem boorde vorig jaar immers reeds een gaslaag aan. Onlangs werden op het engelse deel van het Noordzeeplat opnieuw grote aardgas- hoeveelheden aangeboord. Het dure, miljoenen kostende, zoeken naar de natuurlijke rijkdommen onder de zee bodem schijnt beloond te zullen worden. Dan heeft Engeland Slochteren niet meer nodig! Maar misschien wél I.H.C. Holland. Is in de zeebodem een laag aangeboord, dan wordt over de producerende put een z.g. well-jacket geplaatst. Hiervan zijn er door Werf Gusto reeds enige gebouwd. In november van het vorige jaar werd er een voor de Sea Gem in de opvallend korte tijd van 21 werkdagen gebouwd. Na deze zijn er twee opdrachten verkregen van de British Petroleum Co. n.l. voor een 4-poots jacket en voor een 8-poots gedeelte van een vaste boorinstallatie. Voor dit laatste constructiewerk was een bouwtijd van 3 maanden overeengekomen. Ondanks vele wijzigingen in het ontwerp en vertragingen in de materiaalaanvoer is de bouwtijd ook hiervoor opvallend kort geworden. Een andere bijzondere constructie vormen de éénpunts meerboeien, waarvan er dit jaar vier stuks naar hun plaats van bestemming werden getransporteerd. Eén ging voor de Rio Gulf de Pétroleos S.A. naar Huelva in Spanje, van de andere boeien voor de Shell Groep, één naar Port Gentil in Midden West Afrika en twee naar het Sheikdom Omar in de Perzische Golf. Afdeling Petro-Chemie Minder bekend is, dat als onderdeel van de af deling Staalbouw bij Werf Gusto een nieuwe tak, de Petrochemische Afdeling, actief is. De "pijpeknullen", zoals ze in de wandeling wor den genoemd, hebben reeds heel wat werk ver zet. Afdelingschef Th. Tims vertelt daar het vol gende over; ..."Montage en pijpwerk bij de Esso- en de Gulf RaffinaderijEen 12-poots well-jacket vorig jaar november de well-jacket voor de Sea GemJuist zijn we gereed gekomen met een roestvrijstalen binnenschoorsteen voor de Mekog in IJmuiden. Deze schoorsteen is 90 meter hoog en heeft een diameter van 1,80 meter". "Waar we bijzonder trots op zijn, is de profileer- machine, die we bedachten voor het maken van de buisstompen voor de draagpalen van het boorplatform He de France. Wegens de korte levertijd was het grootste deel van 'deze pa len uitbesteed. Toen men in tijdnood kwam, vanwege de ingewikkelde, tijdrovende, knoop punten van de huisconstructie, werd onze hulp ingeroepen. We zijn er in geslaagd om een brand- automaat te maken, waarmee niet alleen de juiste gebogen einden van de stompen, maar tegelijk de afschuiving van de pijpen voor het lassen kon worden gebrand. Met deze machine, die uitstekend voldoet, heb ben we zo'n 800 stompen gemaakt". De afdeling Petro-Chemie is nu bezig met het 8-poots gedeelte van een vaste boorinstallatie, die in samenwerking met Gusto Slikkerveer wordt gebouwd. Ongetwijfeld zullen we in de toekomst meer over deze enthousiaste afdeling horen. 83

Het Zeskant | 1966 | | pagina 15