"GIANT" PER AUTO NAAR FRANKRIJK Vers afgerukte takjes van bomen en struiken op de weg Breda-Strijbeek (Belgische grens) duid den erop dat hier iets heel groots was gepas seerd. Bij de grens stond "het" te wachten: hoofdponton en cutterladder van een I.H.C. Hol land standaardcutterzuiger "Giant", die over de weg naar Noord-Frankrijk werd vervoerd. De vijf grote vrachtauto's met zijpontons, dekhuis etc. volgden later over de normale weg Amsterdam-Breda-Wernhout-België. Voor het enorme hoofdponton en de ook niet kleine cutterladder was een andere route uitgestippeld. Mede ter vermijding van opstoppingen op de wegen met vacantie- verkeer werden deze grote stukken per schip van Werf Verschure naar Breda ge bracht en daar overgeladen voor verder vervoer over de weg. Het 90 ton wegende hoofdponton was op twee onderstellen geplaatst, elk met 16 kleine wielen. Er vóór een krachtpatser van een Mack-trekker, met voor een vaste wegligging zélf een ballastlading van 14 ton ijzer! De cutterladder lag op een grote dieplader, ook met een fikse trekker ervoor. Grens over Terwijl de nieuwe dag langzaam wakker werd, wachtten wij op de douanebeambten op deze eigenlijk alleen voor personenvervoer geopende grensovergang. Nét op Belgisch grondgebied was een café waar de waard een drukke ochtendklandizie kreeg. Koffie, brood en spek werden aangedragen. Aan het biljart deed een van de chauffeurs op zijn manier met keu en ballen ochtendgymnastiek. De gesprekken gin gen natuurlijk over voetballen en over Haast, Karstens en Poulidor. Toen kwam de Nederlandse douane en kon het uitklaren beginnen. Daarna even op rijden en stoppen bij de Belgische douanepost. Er werden loodjes aan de lading ge daan. De chauffeurs werden erbij gehaald en gewezen waér die miniscule loodjes aan de kolossale vracht waren bevestigd. Dat kon aan de volgende grens veel zoeken besparen Op weg Begeleid door busjes met zwaailicht en borden met opschriften als "Zwaar transport" kropen de wagens met snelheden tussen de vijf en de twintig kilometer per uur over de smalle wegen van het Kempenland. In de pas ontwaakte dorpjes lokt het zware gebrom van de dieselmotoren velen naar buiten. Soms nog in nachtkleding! In Hoogstraten werd halt gehouden, in afwach ting van de papieren, die uit Antwerpen onder weg waren. Hier namen wij afscheid van de chauffeurs en wensten hun een goede reis. Een reis die ging over Oostmalle, om Antwerpen heen, over een "militaire baan" naar Boom, dan verder naar Brussel, buitenom naar de autoweg E 5 Brussel-Oostende, halverwege deze weg zuidwaarts naar Kortrijk en via leper en Poperin- ge naar de grens bij Abele/Steenvoorde. Vervol gens even verder Frankrijk in, in de richting van Duinkerken, waar de klant al popelde om met het I.H.C. produkt aan de slag te gaan. Het transport voor het eerst ging een "Giant" over de weg naar zijn bestemming trok overal de aandacht. Iemand in Hoogstraten, die een kijkje kwam nemen, merkte op: "da's géén ap paraat om gras mee te knippen!" 84 ^TENTICW: SVWCÏB j

Het Zeskant | 1966 | | pagina 16