liet zeskant EEN VAARGEUL IN DE NOORDZEE INHOUD algemeen gedeelte BIJ DE VOORPAGINA Je ziet, als koe die langs de weg graast, nog wel eens het een en ander voorbijkomen. Op 't laatst kijk je al niet meer... gras kauwen en melk maken is hoofdzaak! Maar voor zo'n gek ding wil je je kop dan nog wel eens om draaien (Noot redaktie: zie de achter pagina). Een vaargeul in de Noordzee78 De Omnibarge - Nieuw I.H.C.-standaard- produkt79 Adieu Nathalie80 Eerste copralosser tewater gelaten 81 Een halve kilometer pijp per dag 82 Werkzaamheden voor de olie-industrie 83 "Giant" per auto naar Frankrijk84 Dit blad is het personeelsorgaan van de Industrieële Handelscombinatie Holland, gevestigd in Rotterdam. Het verschijnt iedere maand op de 1e woensdag na de vijftiende. Uitreiking aan personeelsleden van de in I.H.C. Holland verenigde bedrijven vindt gratis plaats. De inhoud is beschermd krachtens de Auteurswet. Redacteuren: W. C. Boer (De Klop), R. Gebhard (I.H.C.), J. Koutstaal (Smit Kinderdijk), R. Lafèbre (Verschure), A. L. van der Meer (Werf Gusto), A. Priester (I.H.C.). REDACTIE ADRES: I.H.C. HOLLAND, Marconistraat 2, Postbus 6141, Rotterdam. De ontwikkeling van het Rotterdamse havengebied is, vooral na de oorlog, bijzonder snel gegaan. Grote stukken polder zijn opgespoten en veranderd in industrieterreinen; havens en kanalen zijn gegraven; sluizen, werven en dokken gebouwd. En toch kijken we er weer van op wanneer de burgemeester van Rotterdam er op wijst, dat de ontwikkeling van de tankvaart (zelfs) Rotterdam heeft overvallen. "Er worden thans 45 tankers gebouwd groter dan honderdduizend ton en veertien boven 150.000 ton". "Op het ogenblik wordt er naar toe gewerkt om Europoort toegankelijk te maken voor schepen met een diepgang van 53 voet, wat neerkomt op ongeveer 16 meter. Maar in 1969 zullen schepen binnenkomen met een diepgang van 62 voet. Dat is rond genomen 19 meter. Voor deze schepen zal een aanlooproute van 10 tot 12 kilometer in de Noordzee ge graven worden". Aanvankelijk zal een proef worden genomen met een geul van twee kilometer lengte. Met verbazing neemt de "goegemeente" kennis van deze berichteneen geul graven in de Noordzee, die we altijd als een "echte zee" hebben beschouwd Voor dit baggeren is echter een vaartuig nodig dat dit werk "aan kan". Met voldoening konden wij aan de pers de bijzonderheden mededelen van de opdracht die I.H.C. Holland enige tijd geleden van de Bos Kalis/Westminster Groep te Papen- drecht had ontvangen. Een sleephopperzuiger, die in zijn soort de grootste ter wereld zal zijn! De laadruiminhoud van dit schip wordt 9000 kubieke meter. De grootste tot nog toe door I.H.C. afgeleverde sleepzuiger heeft een inhoud van 4800 kubieke meter. De twee hoofdmotoren zullen elk 8000 pk kunnen ontwikkelen en met de verstelbare schroeven het geladen schip een snelheid van 15 knoop geven. De zuigbuis zal een lengte van 37 meter krijgen, waarmee tot op 30 meter diepte zal kunnen worden gebaggerd. Opvallend zijn de twee paalvormige schoorstenen, die zijn verbonden door een zaling waarop de topmast en het radarbordes zijn aangebracht. Victor Trip, die bijgaand toekomstbeeld maakte, dacht nog, dat er maar één schoor steen op zou komen. Voor de nieuwe W.D.-zuiger ligt de W.D. Seawaytot nu toe altijd nog een der grootste zuigers die we gebouwd hebben. Op het achterdek zal een helicopterdek worden geconstrueerd, zodat bemanningsleden en voorraden tij dens het werken van en naar boord kunnen worden gebracht. Het schip zal zonder bunkeren 7200 zeemijlen kunnen afleggen, zodat lange tijd zonder onderbreking kan worden gevaren en gewerkt. Begin 1968 zal dit grote schip zijn werkzaamheden kunnen aanvangen. 78

Het Zeskant | 1966 | | pagina 2