ADIEU NATHALIE! De "Omnibarge" in aktie. Wanneer de vergren deling is losgemaakt, doet het gewicht van de lading de twee helften van de bak openklappen, zodat de lading wordt gelost. Eenmaal leeg doet het drijfvermogen van de beide helften de bak weer sluiten. Nummer twee in vol bedrijf Inmiddels werd bij hetzelfde bedrijf, voor dezelfde opdrachtgever "Omnibarge No. 2402" gebouwd. Bij de tewaterlating werd, gezien de ervaringen met de eerste bak, gebruik gemaakt van plastic zakken onder het schip, welke met lucht gevuld het vaartuig omhoog drukten, waarna het over de plastic zakken heen over een oneffen terrein verrold kon worden. De tewaterlating van deze bak had begin juni plaats, helaas ook niet zonder moei lijkheden. De weinig vlotte start van het nieuwe I.H.C.-produkt heeft echter het ver trouwen in ons produkt niet geschokt. Vooral, nu blijkt dat de "Omnibarges" het goed doen. Samen met de door ons gebouwde hydraulische emmermolen Beverwijk 3 is de eerste Omnibarge te werk gesteld bij het grote projekt van de afsluiting van de Lauwerszee. De tweede werkt samen met de Beverwijk 4 aan de uitdieping van een haven bij de Hoogovens te IJmuiden. Deze eerste "Omnibarge" werd aan uitgebreide beproevingen onderworpen. Een aantal kinderziekten moest overwonnen worden. Een aantal verbeteringen konden worden aangebracht. Steeds weer moeten wij denken aan Nathalie, die uit onze omgeving verdween. Nathalie met haar stoere "vierkante" lijnen, haar werklust en haar eenvoudige opmaak. Vrijdag 19 augustus ging zij, meegesleept door de gespierde Tyne, naar het verre, zonnige Cor sica! Zouden wij haar ooit nog eens terug zien? Lezer, stelt U gerust We hebben het over de CO 1126, de grijperbagger, die voor de Franse firma Léon Chagnaud werd gebouwd. Wegens een volbezet werkprogramma werd de bouw van het ponton door Smit Engineering uitbesteed. Holland Cranes nam de kraan voor haar rekening, de ver dere afbouw vond bij Werf Gusto te Schiedam plaats. De grijperkraan, die uitgerust is met een modder- en een rotsgrijper, heeft een hijs vermogen van 15 ton en haalt, bij een waterdiepte van 10 meter, 400 kubieke meter per uur omhoog. In de Gusto haven werden uitvoerige proeven gedaan: Grijper laten zakken, sluiten en terwijl er een stortvloed van water uitdruipt boven een baggerbak draaien en weer lossen, en dat steeds weer opnieuw Alle werkzaamheden van de nieuwe kraan gingen naar wens; er werd een flinke produktie gehaald. De Nathalie zal worden gebruikt zowel voor gewoon baggerwerk als voor andere waterstaatkundige werkzaamheden.

Het Zeskant | 1966 | | pagina 4