LEZEN VOOR HET GEBRUIK VAN NORMEN DE JUISTE MANIER VAN „HONEN" 1. De I.H.C.-normen hebben ten doel netjes verzameld en dan met rust gelaten te worden. Het is doelmatig ze niet op de juiste plaats in de normboeken te doen, doch ze los in een lade, tussen andere stukken, te bewaren, zodat als men ze onverhoopt nodig mocht hebben ze niet gevonden kunnen worden. 2. Verzet U zo veel mogelijk actief of passief tegen het gebruik van de I.H.C.-normen. Het antwoord "Ik heb het altijd anders gedaan" is daarbij zeer doeltreffend. Laten we over de "eisen van de klant" maar niet spreken. Toepassing van genormaliseerde papierformaten is met succes te vermijden door de opmerking te slaken, dat de gebruikelijke formulieren niet op een genormaliseerd formaat kunnen worden ondergebracht. 3. Teken genormaliseerde delen steeds weer opnieuw, liefst volledig gedetailleerd. Gij kunt daaraan veel papier en tijd besteden. Duidelijker wordt het er niet door. 4. Als ge dan toch de I.H.C.-normen toepast, gebruik dan slechts een déél ervan, of breng veranderingen aan. Op die manier vermijdt ge de wellicht wat saaie indruk van eenheid en maakt ge Uw constructie toch duur. 5. Geef geen, of onvoldoende, aandacht aan normvoorstellen. Ge kunt dan bij verschij ning van het definitieve blad met een gerust geweten verklaren, dat de norm niet deugt. (Bewerkt overgenomen uit "DIN.-Mitteilungen") Misschien kunnen enkele lezers dit satyrische stukje waarderen, evenals wij dat deden. Misschien kunnen we het ook zien als een met Franse geest geschreven Duitse "hartekreet", maarwie de schoen past, trekke hem aan!! Slaat men van Dale's Groot Woordenboek der Nederlandse Taal open bij het werk woord "honen", dan worden daarachter twee verklaringen gegeven, te weten "sma den" en "met een slijpmachine een dun laagje van de binnenomtrek van een cilinder vormig voorwerp wegnemen". Deze laatste betekenis bedoelen we, wanneer we spreken over de hoonmachines, die onze collega's van de afdeling Apparatenbouw van Werf Gusto vervaardigen. In principe lijkt het werken ervan erg eenvoudig. De hoonkop, die aan een lange verticale as is bevestigd, wordt snel gedraaid en tegelijk op en neer bewogen. Dit laatste wordt pneumatisch door samengeperste lucht gedaan, terwijl de aan drijving van de hoonkop elektrisch is. Aan de precisie van de machine worden zeer hoge eisen gesteld. Het bewerkte oppervlak moet uitermate glad zijn, omdat een volkomen zuiver cilindrische doorsnede moet worden verkregen. De nauw keurigheid, waarmee gewerkt wordt, is dan ook zeer groot. Op de foto is duidelijk de verticale spil te zien met aan het ondereinde de hoonkop met de elektromotor. De arm waarop deze motor is geplaatst kan op en neer bewegen. Verschillende machines werden reeds geleverd naar Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Egypte en India. Ook in Nederland bestelden vooraanstaande industriële bedrijven een Gusto hoonmachine. Wel een bewijs dat deze machines aan hoge eisen voldoen. 91

Het Zeskant | 1966 | | pagina 11