EEN BOOREILAND VOOR RUSLAND Onlangs werd de opdracht verkregen tot de bouw van een booreiland voor de Sovjet-Unie. Deze opdracht, die in samenwerking met Wilton- Fijenoord zal worden uitgevoerd is wel zeer in teressant. I.H.C. HOLLAND^ In de eerste plaats vanwege het feit, dat dit het eerste verplaatsbare booreiland zal zijn, dat in de Sovjet-Unie zal worden gebruikt. Maar vooral ook omdat het bestemd is voor het werken in de Kaspische Zee. Om daar te kunnen komen wordt het boor- platform in drie moten gebouwd van ieder ongeveer 16 meter breedte. Aan elkaar verbonden door zware bouten moet het eiland september 1967 door de Oostzee naar Leningrad worden versleept. Daar worden de drie delen losgekoppeld. Ze gaan dan over kanalen en rivieren en door vele sluizen over een afstand van zo'n 5000 km naar de plaats van bestemming: de Kaspische Zee. Waar ligt deze zee eigenlijk? Het is een geweldige binnenzee in het Zuidoosten van Europees Rusland, die voor een zesde deel begrensd wordt door Iran. De oppervlakte beslaat ongeveer zestien maal ons landje, de grootste diepte be draagt een kleine duizend meter en de waterspiegel ligt 28 meter onder die van de Zwarte Zee. Geen wonder, dat de zee soms behoorlijk tekeer kan gaan. Soms, want gewoonlijk ligt de waterspiegel glad en roerloos onder de verzengende stralen van de zon. De lucht boven deze diepgelegen zee is zeer vochtig en voor mens en dier moeilijk te verdragen. In het Noorden mondt de Wolga er in uit. Bij deze rivier denken we altijd aan het verslepen van houtvlotten en weemoedig zingende schippers. Zeer bekend is ook de vangst van de steurvissen in de Kaspische Zee. Het kaviaar, dat ze opleveren, is een Russische lekkernij. Het middelpunt van de olie-industrie in de Kaspische Zee ligt bij Bakoe. Reeds tien tallen jaren wordt in de omgeving van deze stad olie gewonnen. Pas na de laatste oorlog werd ondekt, dat ook onder de zeebodem, ongeveer 100 km van Bakoe, grote hoeveelheden olie aanwezig waren. Vooral bij de, door de vissers zeer gevreesde, boven water uitstekende "Zwarte Rotsen" werden met succes proefboringen verricht. Rondom deze eilandjes werd de aanval begonnen! Vanaf het vaste land werd eerst een brug gelegd, waaraan de booreilanden zijn verbonden. Deze vaste boorplatforms zijn gebouwd op oude schepen, die daarvoor tot zinken werden gebracht. In de loop der jaren zijn op deze wijze meer dan 400 boor torens langs een 130 km lange autoweg in de zee verrezen. Op de "Zwarte Rotsen" zijn drie grote flatgebouwen met winkels, een bioscoop, een hotel, een bibliotheek en een sportzaal gebouwd. Veel van de meer dan 5000 personen, die op deze eilanden werken, vinden er een onderkomen. Met het door I.H.C. Holland ontworpen booreiland begint een nieuwe fase in de olie-jacht in de Kaspische Zee. 89

Het Zeskant | 1966 | | pagina 9