WAT IS WAT IN DE OLIE-INDUSTRIE De laatste vijf jaren is het zoeken naar olie en gas in en rond het Noordzeegebied in het mid delpunt van de belangstelling gekomen. Vooral omdat het winnen uit onderzeese bronnen reeds tientallen jaren door Amerikaanse firma's wordt uitgevoerd, zijn er ontelbare Engelse vaktermen in gebruik. Vele van deze uitdrukkingen zijn zo bijzonder, dat ze nauwelijks vertaald kunnen worden. Andere zijn bij de vakmensen zó inge burgerd, dat min of meer juiste vertalingen toch niet gebruikt worden. Well-jackets, of well-protectors, drilling plat forms spuds, het ,,slot" enz. Verschillende uitdrukkingen willen we graag met een „praatje en een plaatje" verklaren. 1. Self-elevating drilling platform. (De Amerika nen spreken ook van ,,jack-up rig"): een boor eiland, dat langs draagpalen, de spuds", op en neer kan worden gevijzeld. Bekende voorbeelden zijn de Seashell, de lie de France en het Russische booreiland, dat nu in aanbouw is. 2. Drilling Barges: Vertaald met: boorschuiten. Hierbij is de boortoren op een in het water staan de staalconstructie geplaatst. Op de boorschuit is de bemanning gehuisvest, draaien de diesel generatoren, zijn de voorraden en is er een heli- copterdek. Van dit type heeft Werf Gusto er al negen gebouwd. 3. Semi-Submersible platform: Dit is een drijvend booreiland, voorzien van enorme drijvers. Deze drijvers worden gevuld met water en doen dan dienst als zware bal- lastgewichten. Het eiland blijft meestal drijven en zó wordt er geboord. Een voorbeeld van dit type eiland is de Sedco 135 D die kortgeleden door de R.D.M. werd afge leverd. 4. Submersible platform: Als bij dit eiland de enorme drijvers worden gevuld met water, dan zakt het zover dat de drijvers op de zeebodem komen te rusten. Enige maanden geleden werd door enkele samenwerkende Nederlandse werven het eiland Transworld Rig 58 afgeleverd. 5. Drilling-platform of drilling jacket: Bij de onder 2 genoemde boorschuiten staat jacket Bij drilling de boortoren op een staalconstructie, die door heipalen in de zeebodem wordt be vestigd. Onlangs werd door Gusto Slikkerveer zo'n staalconstructie voor de British Petroleum Comp. afgeleverd, bestemd voor werk in het Engelse deel van het Noordzeeplat. Hierbij komt echter geen boorschuit te liggen, maar worden de nood zakelijke werktuigen, magazijnen en verblijven aangebracht op een afzonderlijke staalconstructie. 6. Well-jacket of well-protector: Is een gas- of olielaag aangeboord, dan heeft de boorinstallatie zijn werk gedaan en is het zaak om deze zo snel mogelijk weg te halen, omdat iedere dag stilliggen zo'n 50.000 gulden kost. Bij een vaste boorinstallatie, als onder 5, blijft de staalconstructie, de „jacket", ge woon staan. Op de boorbuis wordt dan een stel afsluiters geplaatst, die kortweg de kerstboom, „Christmas tree", wordt genoemd. Bij een eiland als onder 1 of 4 wordt over de boven het water uitstekende boorpijp een zg. „well-jacket" geplaatst. Ook hiervan zijn er reeds enkele door Werf Gusto gebouwd. Vorig jaar werd er één in een tijd van 21 werkdagen voor de BP gefa briceerd. Een drijvend eiland, dat ook een boorschip kan zijn, geeft meer moeilijkheden. De boorstang draait daarbij niet als bij het hefeiland of het semi-submersible platform in een boorpijp, die boven water uit komt en in de zeebodem steekt, maar gaat zonder meer de bodem in. Wordt een productieve laag aangeboord, dan plaatsen duikers een afsluiterinstallatie op de zeebodem. Daarbij wordt zelfs al gebruik gemaakt van onderwaterrobots die de afsluiters bedienen. Dit is een onderdeel van de olie industrie, die geheel nieuwe technieken toepast en in snelle opmars is. 98

Het Zeskant | 1966 | | pagina 10