WEERZIEN MET OUDE BEKENDEN Een twintigjarige Hoog op de dwarshelling troont de emmermolen Libération-, zonder emmerladder en hier en daar met zeilen afgedekt. Op het fabrieksplaatje lezen wij: „Werf Gusto, v.h. Firma A. F. Smulders, Schiedam, 1947". Parmantig steekt de lange smalle schoorsteen omhoog. Alsof de molen zeggen wil: „wat zeg je van mij, twintigjarige?" Onder de nummers CO 9 en CO 10 werden deze molen en haar tweelingzuster, de Résistance, voor de firma Ackermans en Van Haaren gebouwd. Bij de bestelling, in 1945, werd als eis gesteld dat de molen in klimatologische omstandigheden van zeer heet tot zeer koud en in elke grondsoort zou moeten kunnen werken, tot in rots toe. Een „alles-eter" dus. Lengte, breedte en holte van deze molens zijn resp. 54 x 10 x 3,75 m. De emmers heb ben een inhoud van 700 liter. De met „dikke olie" gestookte ketels leveren stoom voor de 350 pk stoommachine, die met behulp van een drijfriem de emmerketting aandrijft. Na een werkzaam leven van ongeveer twintig jaar o.a. in Afrika is de Libération bij ons teruggekeerd om een algemene reparatie- en opknapbeurt te ondergaan. De accommodatie voor de bemanning zal worden aangepast aan de eisen van de tijd. Al met al een fiks karwei, zodat ook deze emmermolen tot het einde van het jaar bij de Oranjewerf zal blijven. Vanuit zijn werkkamer heeft de heer J. N. Kout- staal, bedrijfsleider van de Oranjewerf in Am sterdam, een prachtig uitzicht op de werf. Twee I.H.C.-produkten trekken daar nu de aandacht, oude bekenden: de veerboot Free Enterprise I en de emmermolen Libération. Om met de jongste te beginnen, de Free Enter prise I werd in 1962 aan Townsend Car Ferries afgeleverd. Ook afgelopen zomer heeft het schip het weer druk gehad met heen en weer varen over het kanaal tussen Dover en Calais, waarbij naar schatting een kwart millioen mensen door deze veerboot zijn „overgezet". Dat de Free Enterprise I nu bij ons is terugge komen heeft geen ernstige reden: in tegendeel, een algehele onderhoudsbeurt en het aanbren gen van enkele wijzigingen heeft de rederij ons toevertrouwd. Zo zal de accommodatie wat worden vergroot door op het achterdek een salon bij te bouwen. De elektromotor, die de boegschroef aandrijft, wordt vervangen door een dieselmotor. Zowel binnen als buiten zal de verfkwast er aan te pas komen om het schip weer in een piekfijn jasje te steken. Voor al dit werk zal de Free Enterprise I waarschijnlijk tot het einde van het jaar de gast vrijheid genieten van onze Oranjewerf. 100

Het Zeskant | 1966 | | pagina 12