liet PRIKJE MET 270 ATMOSFEER INHOUD algemeen gedeelte BIJ DE VOORPAGINA Tijdens de proefvaart van de P. C. S. van Hattem ging de heer P. v.d. Bergh op de stoel van de baggerbaas zitten. Hij had een voortreffelijk uit zicht! Prikje met 270 atmosfeer94 De Witte Zee in dienst gesteld95 Studenten bezoek bij Smit Kinderdijk 95 HAM 210 baggerde rots in Engeland 96 "Vac-Vac" maakt hout houdbaar 97 Wat is wat in de olie-industrie98 Laatste nieuws99 Uitstapje I.H.C. personeel99 I.H.C. Beaver N.V. opgericht99 Weerzien met oude bekenden100 De mensen van Smit Kinderdijk hebben de spits afgebeten. Zij waren de eerste I.H.C.-ers, die zich dit jaar tegen de griep konden laten inenten. Uw verslaggever, die "geen jeuk of bultjes krijgt na het eten van eieren of kippevlees" had wat dat betreft géén excuus om niet mee te doen. Hij schaarde zich dus in de rij van vrij willigers. Om heet-van-de-naald, zoals men dat noemt, voor ons Zeskant verslag te doen van deze inentingscampagne. Nou ja, heet-van-de-naald, een naald komt er niet aan te pas. (Gelukkig maar...!). Wél een pistool, waarmee het vaccin door de huid wordt "geschoten". Drie vriendelijke doch kordate verpleegsters stonden je op te wachten. Nummer één gaf op de "geheel ontspannen ontblote bovenarm" zoals dat in de instructie stond een lik ontsmettingsmiddel. Nummer twee drukte zonder pardon het pistool op het paarse doelwit. Pssssst, zei het apparaat. Meteen voelde je een prik. Geen wonder: in de spuitkop van het pistool zit een gaatje met een doorsnede van maar 0.0125 mm, waardoor met een begindruk van liefst 270 atm. een afgepaste hoeveelheid vaccin wordt gespoten. Het „inschieten" duurt een halve seconde, heel wat sneller en prettiger dan dat gemier met de naald. Zuster nummer drie plakte een pleister op de "schotwond". Met ik-laat-me-niet-kennen gezichten kwamen de Smit-ters zich laten inenten. Een jongetje van de leerschool ging na de behandeling opvallend fluitend weer naar zijn werk terug. Een ander merkte opgelucht op: zo, de postzegel zit er op, wij kunnen weer gaan. Een voordeel van de vaccinatie op deze manier is de snelheid waarmee het gebeurt. Per uur kunnen een paar honderd mensen worden „geprikt". Het is met die voor de mensen zelf en ook voor de bedrijven lastige ziekte, die wij griep noemen een inge wikkelde zaak. Wist U dat er vele tientallen „soorten" griep zijn? Bij de Wereldge zondheidsorganisatie van de Verenigde Naties wordt het allemaal nauwkeurig bijge houden. Daar ook voorspelt men waar welke soorten griep verwacht kunnen worden. Deze voorspellingen zijn in het verieden heel betrouwbaar gebleken. In de komende winter kunnen zich in ons land drie soorten voordoen. Dus heeft men bij Philips Duphar een cocktail van drie vaccins gemaakt, die door rondreizende inentingsteams van de firma bij de werknemers van vele bedrijven wordt toegediend. De beschermende werking van de inenting duurt ongeveer een half jaar. Daar kun je toch wel een „prik" en even een wat stijve arm voor over hebben, dachten wij zo. En toch, was de opkomst bij de „Smitten" verleden jaar 50%, ditmaal liet slechts 25% zich tegen de griep inenten Een paar dagen later was er een „prik-team" bij Verschure in Amsterdam. Eerst op de scheepswerf, naderhand bij machinefabriek en hoofdkantoor, terwijl de bedrijfs arts het inenten op de Oranjewerf verzorgde. De dames in hun witte jassen hielden de moed er maar in bij zichzelf, want ze hadden weinig te doen. Verleden jaar liet ruim 36% van de werknemers bij Verschure zich inenten, dit jaar was het maar 21,9% De resultaten bij De Klop, Werf Gusto en het I.H.C. hoofdkantoor zijn op het moment dat dit verhaal wordt geschreven nog niet bekend. Bij Werf Gusto was men echter optimistisch gestemd en werd net als verleden jaar, een opkomst van 70% verwacht. Het is toch ook maar een prikje. Dit blad is het personeelsorgaan van de Industrieële Handelscombinatie Holland, gevestigd in Rotterdam. Het verschijnt iedere maand op de Ie woensdag na de vijftiende. Uitreiking aan personeelsleden van de in I.H.C. Holland verenigde bedrijven vindt gratis plaats. De inhoud is beschermd krachtens de Auteurswet. Redacteuren: W. C. Boer (De Klop), R. Gebhard (I.H.C.), J. Koutstaal (Smit Kinderdijk), R. Lafèbre (Verschure), A. L. van der Meer (Werf Gusto), A. Priester (I.H.C.). REDACTIE ADRES: I.H.C. HOLLAND, Marconistraat 2, Postbus 6141, Rotterdam.

Het Zeskant | 1966 | | pagina 2