DE „WITTE ZEE" IN DIENST GESTELD n STUDENTENBEZOEK BIJ SMIT-KINDERDIJK W-m •m Voor de vele vertegenwoordigers van rederijen, oliemaatschappijen, pers en andere relaties van de sleepdienst was het een ideaal "dagje varen". En ook de loodsen deelden in de vreugde, want bij het verlaten van de Waterweg ging met de loodsjol enige vloeibare verkwikking mee. Met de loudhailer, de "luid sprekende" luidspreker-installatie, en stoten op de scheepsfluit werden de dank en beste wensen van de loodsbootbemanning overgebracht. Daarna kon de kapitein laten zien waartoe zijn nieuwe schip in staat was. Met volle kracht stoomde de Witte Zee over de gladde Noordzee. Tegen één uur werd het schip voor de overdracht stilgelegd. De technische proeftocht van de zeesleper Witte Zee werd gehouden bij een hoge zee en een harde wind, maar bij de officiële proeftocht was het zeer rustig en zonnig weer. T mm* arm Namens Smit Kinderdijk werden de vele aanwezigen toegesproken door Ir. W. W. Kalis, één der directeuren van de werf. Hij wees erop, dat vrijwel alle sleepboten voor L. Smit Co's Internationale Sleepdienst aan de Kinderdijk zijn gebouwd en hij bracht dank aan allen die bij bouw of toezicht waren betrokken. In zijn antwoord wees de heer P. E. E. Kleijn van Willigen, directeur van de Sleep dienst, op de snelle ontwikkeling van de oliescheepvaart en -industrie, waardoor men genoodzaakt werd om grote sleepboten te laten bouwen, die het werk "aan kunnen". Met het grootste vertrouwen kon hij het commando opdragen aan kapitein Dirk Strijbos, die vóór de oorlog als lichtmatroos zijn zeeloopbaan bij de sleep dienst begon. Na alle woorden volgde de "daad" door het strijken van de Smit Kinderdijk en het hijsen van de Rederijvlag. En terwijl Directie en gezagvoerder door de aanwezigen gelukgewenst werden, voer het schip weer naar de Waterweg terug. Zaterdag 1 oktober vertrok de Witte Zee voor een rustig karweitje, "om aan het gareel te wennen", met twee bakken naar Engeland. Ze kwam 6 oktober terug met de snijkopzuiger H.A.M. 210, die bij Middlesborough zwaar werk had verricht. Na dit eerste werk is het schip onder leiding van kapitein Strijbos voor stationsdienst naar de Azoren vertrokken. We wensen zowel Rederij als kapitein en bemanning een goede vaart toe. Er zijn hoeden en hoedjes en petten en petjes, maar de zwarte hoofddeksels, die de bestuursleden van het Scheepsbouwkundig Gezelschap "William Froude" uit Delft droegen, trokken op de werf wél de aandacht. Met enkele van hun hoogleraren waren deze studenten van de Technische Hogeschool een middag onze gasten. Het bezoek concentreerde zich op de werf van Smit Kinderdijk, waar het gezelschap uit de mond van de heer D. L. H. Smit, lid van de Raad van Bestuur van I.H.C. Holland, kon horen hoe en waarom onze bedrijven de handen ineen hebben geslagen. Ir. C. de Groot, directeur van De Klop, vertelde hierna over de scheepsbouwkundige aspecten van baggerwerktuigen, waarbij hij vooral aandacht besteedde aan de sleep- zuigers. Na de theorie de praktijk: een uitgebreide rondgang over de P. C. S. van Hattemdie door de directie van de H.A.M. bereidwillig voor de excursie was open gesteld. Terug in de cantine konden de studenten zich verdiepen in de verschillende I.H.C.- publicaties. Van het "vragen-uurtje" werd een druk gebruik gemaakt, waarbij zowel organisatorische als technische aspecten van I.H.C. Holland als bouwers van bagger- materieel aan de orde kwamen. Al met al een geslaagde middag, met als doel: een beter contact tussen de T.H. in Delft en I.H.C. Holland. Wij zullen de leden van dit Scheepsbouwkundig Gezelschap zeker in de toekomst nog wel eens terug zien bij beproevingen e.d. 95

Het Zeskant | 1966 | | pagina 3