ft /M VAN ONZE MODELMAKERIJ ■HB Zoals U allen bekend is, bouwt Gusto Staalbouw momenteel een hoogoven; daaraan heeft ook de modelmaker zijn deel gehad. We schrijven, gehad, want meestal is het zo, dat voor er nog op de helling of in de werkplaatsen iets van een nieuw object te zien is, de modelmakerij haar aandeel al achter de rug heeft, zeker voor een groot gedeelte. Dit was ook het geval bij de hoogoven; er werd door ons niets meer verwacht. Doch eind septem ber kwam onverwacht nog een tekening van een grote ovale ring. Vier stuks van soortgelijke ringen waren al gegoten. Maar deze, waarvan U hiernaast de foto's ziet, heeft een geheel andere vorm, ook de afmetingen zijn groter. De vier eerder ge noemde ringen werden op een kegelvor mig gedeelte van de hoogoven gemonteerd en gelast. Deze zal echter op een cilinder vormig gedeelte komen. U ziet op de eer ste foto een segment van het cilindervor mig gedeelte. Dit is maar een hulpstuk en dient om het eigenlijke model op te bou wen. De schuin in dit hulpstuk bevestigde as dient om de diameter van de pijp, 0 2800, te beschrijven op het hulpstuk en de bovenrand. Dit geschiedt met de hulp- arm, welke draaibaar aan de as is verbon den. Deze hulparm beschrijft op de hori zontale bovenrand een zuivere ellips, doch op het gebogen grote hulpstuk een geheel andere, meer peervormige gebo gen lijn. Deze lijn geeft de flensvorm aan, waarvan een gedeelte te zien is. Op de flens en tegen de bovenrand worden de spanten met behulp van de arm pas ge maakt en bevestigd. De tweede foto toont het te maken model geheel in de spanten. U ziet dat alle span ten in de richting van de as zijn bevestigd. Met dun triplex en latjes worden deze spanten eerst aan de buitenkant, en daar na ook gedeeltelijk aan de binnenkant be kleed. Voor de verdere afwerking wordt het model van het hulpstuk, dat zijn dienst heeft gedaan, genomen en kan de binnen kant verder worden bekleed. Daarna wordt het model glad gemaakt, gelakt en naar de gieterij verzonden. Om beschadiging bij het vervoer te voorkomen, plaatst men het model weer op het hulpstuk. Aan de staal- gieterij" Demka" te Utrecht de eer om met behulp van dit model twee stalen ringen te gieten. C. Groeneweg f01 59

Het Zeskant | 1966 | | pagina 7