GUSTO STAALBOUW EEN DYNAMISCHE AFDELING Het beweegbare deel van de brug bij Papendrecht wordt langzaam en zorgvuldig op zijn plaats gebracht. Als de poten van een voertuig uit een science-fiction verhaal steken hier de vier gasafvoerleidingen van de kap van hoogoven 6 omhoog. "Mei 1940 trad ik in dienst van Gusto Staalbouw en mijn eerste karwei was het herstellen van de verwoeste spoorbrug bij Keipen in Limburg". Dit vertelde ons de heer Van de Es toen hij in het afgelopen jaar met pensioen ging. 26 Jaar was hij bedrijfsleider van genoemde afdeling. "Na de oorlog waren we wéér met die brug be zig. Hij was nog eens verwoest!" Dit zijn de werkzaamheden van de mensen van Gusto Staalbouw: construeren, opbouwen en herstellen, nu eens hier, dan weer daar. In de afgelopen dertig jaar zijn vele werken uit gevoerd, zoals bruggen, fabrieksgebouwen, in stallaties voor de kolenmijnen en hoogovens. We zullen enkele voorbeelden hiervan noemen. In 1932 werkte men aan de spoorbrug bij Zaltbommel, daarna aan de verkeersbruggen bij Nijmegen en Arnhem. Ook de brug bij Vreeswijk, een deel van de Moerdijkbrug en de Westerhavenbrug in Schiedam kwamen aan de beurt. In de archieven lezen we verder over een brug in Sassenheim, drie bruggen in Den Haag, de brug over de Noord bij Hendrik Ido Ambacht, de Hoornbrug bij Rijswijk. En één in Rotterdam en één bij Grouw, Huizen, Krimpen aan de IJssel, Gorkum en over de Zandkreek. Van de laatste jaren herinneren we ons het bewegende deel van de Brienenoordbrug, een brug over de Heerengracht in Amsterdam en een basculebrug bij de Deltawerken in het Haringvliet. Speciaal voor de werkzaamheden ten behoeve van de Limburgse kolenmijnen werd een afdeling in Geleen gevestigd. In september vorig jaar bestond deze zelfstandige vestiging 25 jaar. Onlangs werd een belangrijke opdracht verkregen van de bij het Stikstofbindings- bedrijf behorende salpeterzuurfabriek van de staatsmijnen. Toch heeft het grote probleem van het sluiten van de Limburgse kolenmijnen grote invloed op het produk- tieprogramma van Gusto Geleen. Meer dan ooit is nu de aandacht gericht op het verkrijgen van opdrachten van andere ondernemingen. Reeds werden verschillende werken uitgevoerd voor het Stikstofbindingsbedrijf. Het zeer nauwkeurige construc tiewerk, dat anderhalf jaar geleden voor het Reactorcentrum in Petten werd vervaar digd, mag niet worden vergeten. Het staalskelet van het Overbeekhuis in Rotterdam, waarin ook het hoofdkantoor van I.H.C. Holland is gevestigd, werd in het Limburgse bedrijf klaargemaakt. Het middendeel voor de brug over de Annabaai in Curagao is in sectie's gereed ge komen. Werken die onderhanden zijn De werkzaamheden aan de Volkeraksluizen zijn nu vrijwel beëindigd. De bewegings- werken van de Haringvlietsluizen worden beproefd en ook daar is het einde in zicht. Voor de verkeersbrug die bij Papendrecht over de Merwede wordt gebouwd, ver vaardigt Gusto Staalbouw de bewegingsinrichting van het beweegbare brugdeel en zorgt ook voor de montage van deze brug. Groot werk wordt ook gedaan in Velzen, waar "Hoogoven 6" in aanbouw is. Op een geweldige betonnen funderingsplaat van ruim 30 meter in het vierkant en 31/2 meter dik, zijn 8 betonnen kolommen van ongeveer 5 meter hoogte opgericht. Deze kolommen dragen de geweldige hoogoven, die in totaal 110 meter hoog wordt. Bij dit werk hoort ook het maken van de transportbanen, de stortkokers en andere staalconstructies van de gebouwen. De Petro-Chemische Afdeling is een belangrijk onderdeel. Deze dochter van de Staalbouw Afdeling is zeer actief met het bouwen van "well-jackets". Op het Gusto bedrijf te Slikkerveer zijn in de afgelopen maanden de volgende jackets gebouwd: één voor het Noordzeegebied, één voor Nigeria en vier stuks voor gebruik voor de kust van West Afrika. 13

Het Zeskant | 1967 | | pagina 13