SMIT-BOLNES IN ZIERIKZEE Wie over de nieuwe weg, over het Hellegatsplein en de Grevelingendam naar Zeeland rijdt, ziet, vlak voor het mooie stadje Zierikzee een bordje "industrieterrein", dat hem als het ware de wei landen instuurt. Verderop wijzen pijltjes met "Smit-Bolnes" de weg naar de Motorenfabriek Smit Bolnes N.V., sinds kort een echte I.H.C.- dochter. Vandaar dat wij er U in Het Zeskant eens mee laten kennismaken. "Na de watersnoodramp van 1953 voltrokken zich grote veranderingen op Schouwen- Duiveland", zo vertelde directeur Ir. W. M. Burck ons. Ruilverkavelingen op vrijwel het gehele eiland maakten toepassing van moderne landbouwmachines, meer dan voordien, mogelijk, met als gevolg, dat de strukturele werkloosheid onder de landarbeiders toenam, hoewel dit aantal, in verband met de vele herstelwerkzaamheden aan dijken enz. niet direct in cijfers tot uitdrukking kwam. Hoe slecht de werkgelegenheid op Schouwen en Duiveland in feite wel was, bleek onder meer uit de beslissing van onze regering, Zierikzee tot industriekern aan te wijzen. Het waren vooral de jongeren, die op het eiland geen toekomstmogelijkheden zagen en trachtten een levenspositie elders op te bouwen. Wellicht ligt hierin de verklaring opgesloten voor de jeugdige leeftijdsopbouw van dit bedrijf, dat werk gelegenheid op het eiland betekende. Het 175 man tellende personeelsbestand bestaat dan ook uit medewerkers, afkomstig uit alle sectoren van het bedrijfsleven, doch vrijwel geen waren voordien in een soortgelijk bedrijf werkzaam geweest. Om deze omschakeling zo snel en spoedig mogelijk te laten verlopen, zijn vele cursussen georganiseerd, waaraan spontaan en met zeer veer succes werd deelgenomen. Na een inwerkperiode was het zover, dat op 10 april 1962 de eerste in de fabriek vervaardigde motor door Z.K.H. Prins Bernhard in bedrijf kon worden gesteld. Talloze foto's in het "familiealbum" van Smit-Bolnes herinneren aan de belangrijke en fees telijke dag. Het succes van de Smit-Bolnes tweetakt dieselmotoren, die geleverd worden met 4 tot 10 cylinders in lijn en 10 tot 20 cylinders in V, en met vermogens van 500 tot 4000 pk bij 300 omw/min, schuilt vooral in het feit, dat het principe van de constructie met het kruishoofd wordt toegepast bij motoren van deze vermogens. Wij zullen op deze plaats geen technische verhandeling houden over het hoe en het waarom van deze constructie velen van onze lezers zullen het wel weten maar het biedt voordelen, zoals: geen smeerolievervuiling en geen smeerolieverbruik. Dat men voor deze doeleinden relatief langzaam lopende motoren heeft besteld, en daarmee de moeilijkheden van het vervoer heeft geaccepteerd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de motoren bestemd zijn voor bedrijf op ruwe olie met relatief weinig onderhoud. 14

Het Zeskant | 1967 | | pagina 14