SLEEPZUIGER ANTWERPEN IV" TE WATER GELATEN Kinderdijk, 21 maart Vandaag precies een jaar geleden werd op de zelfde plaats de sleepzuiger P. C. S. van Hattem te water gelaten. Nu wapperen hier weer de vlaggen. De Nederlandse driekleur, de Belgische tricolor en de vlaggen van Ackermans van Haaren, I.H.C. Holland en Smit Kinderdijk. Antwerpen IV staat er op de boeg van de grijze romp, die hoog uittorent boven een nog lege ere tribune. De fles hangt al aan een kleurig lint. Vandaag wordt niet aan het schip gewerkt. Er hangt een sfeer van wachten op het Grote Ge beuren. Dan, tegen twaalf uur, komen de eerste toeschou wers. Medewerkers van tekenkamers, werkplaat sen en werf. Ze komen kijken naar hun schip, in de bouw waarvan straks een belangrijke fase wordt afgesloten. Voor de slagboom verdringen zich vooral veel jongeren, maar pas om twaalf uur laat portier Ligtvoet de jeugd het terrein op. De vele door I.H.C. Holland en Smit Kinderdijk uitgenodigde gasten hebben zich in Rotterdam ingescheept op de Pieter Caland. De witte plezierboot meert aan de werf. Directeur Ir. W. C. den Hartog be geleidt de doopvrouwe, Mevrouw M. E. H. van Aalst-van Haeren naar de tribune. De andere gasten volgen. Onder hen o.m. burgemeester H. R. Nieborg van Nieuw-Lekkerland met zijn echtgenote, de heer M. J. Keyzer, voorzitter van het college voor de scheepsbouw, stafleden van Ackermans van Haaren en Smit Kinderdijk en leden van de Ondernemingsraad. De klap, waarmee de fles tegen de romp kapotslaat en het applaus dat daarop volgt worden direct overstemd door het dreunende geweld waarmee de laatste stoppings worden weggeslagen. Het lijkt of de geweldige massa kreunt. Nóg wordt het schip vastgehouden. De laatste stoppings vallen weg. Langzaam en statig glijdt de Antwerpen IV te water. Kabels trekken het schip gehoorzaam om, recht in de stroombaan. Sleepboten varen op hun prooi af en maken vast. Nu de spanning, die bij elke tewaterlating voelbaar is, voorbij is wenst men elkaar geluk, niet alleen op de tribune, maar ook bij de helling. Even later zien wij de heer Leo Smit op baas Poirot toestappen en hem stevig de hand drukken. Dan schepen de gasten zich weer in op de Spidoboot. De andere toeschouwers gaan naar huis of naar hun werk terug. Slechts weinigen blijven kijken hoe de sleepboten voorzichtig het nieuwe schip naar de afbouwkade leiden. 30

Het Zeskant | 1967 | | pagina 10