BEPROEVING „PR 201 VENEZIA" OP HET IJSSELMEER De ouderen onder ons weten het nog zelf, de jongeren hebben het van-horen-zeggen: bij slecht weer kon het geducht spoken op de Zui derzee. Toen kwam in 1932 de Afsluitdijk. De "zee" werd een "meer" en er werd begonnen met de aanleg van de IJsselmeerpolders. De Noordoostpolder en de polder Oostelijk Flevo land vergrootten ons land met ruim 100.000 ha. Er bleef echter nog een flink stuk IJsselmeer over, waarop het bij windkracht 7 tot 8 bepaald niet rimpelloos blijft. Dat ondervonden onze collega's van Verschure, toen enkele weken geleden de cutterzuiger Pr 201 Venezia werd beproefd. In de storm, óp het IJsselmeer, dicht onder de Noordhollandse kust. Aan de ene kant het silhouet van Enkhui zen met de "drommedaris", aan de andere kant in de verte een zuiger en enkele draglines, be horende bij de activiteiten rond de aanleg van de polder Markerwaard. Tussen de voortjagende wolken scheen af en toe de zon. Grauwe golven met schuim koppen kletsen tegen de ponton van de zuiger. De wind maakte dat iedereen zich goed vasthield bij het op- en afklimmen van de trappen naar het bedieningshuis op de voorbok. De water-modderstraal uit de perspijp verwoei tot een grote grijze wolk. Bij en op het dekhuis van de zuiger bevinden zich stangen voor het bevestigen van zonnetenten. Niemand, die daar behoefte aan had! Integendeel, er was zelfs een verwarmingsmonteur aan boord om voor de overnachtende bemanningsleden een leefbaarder klimaat te scheppen. Maar ja, de Pr 201 Venezia is dan ook bestemd voor zonniger streken, met als eerste werkdoel de haven van Venetië. "Eigenlijk geen werkbaar weer" vond baggerbaas Mes, die 's middags het bakboord anker niet durfde hijsen uit angst dat de zuiger op drift zou raken. Het zat allemaal niet erg mee in het begin: het slechte weer, de ondiepte van het water, zodat de spuds maar een eindje omlaag wilden, de cutter die nauwelijks belast werd bij het draaien in een modderbrei, wat technische onvolkomenheden. Hartverwarmend was natuurlijk wél voor de Verschuremensen dat de eerste ont moeting tussen Ajax en Dukla Praag was geëindigd in een 11 gelijkspel Naderhand werd de zuiger nogmaals beproefd, nu in rustig water bij de Oranjewerf. Wanneer U dit leest is de Pr 201 Venezia onderweg naar de Italiaanse stad waarnaar deze cutterzuiger werd genoemd: Venetië. Wij hopen U over het werken daar over enige maanden meer te vertellen. 29

Het Zeskant | 1967 | | pagina 9