UIT HET VERRE OOSTEN (vervolg) Niet alleen uit zee maar ook uit het zand op het strand wordt tinerts gewonnen. Geduldig wordt het zand uitgewassen om de korreltjes cassiteriet (tinerts) af te scheiden. Record-taxirit Samen met Ir. Biezeno bracht Ir. Donkers een bezoek aan het vlak voor de zuid-west kust van Thailand liggende eiland Phuket, waar in de nogal ondiepe zee tin wordt gewonnen. Van Bangkok uit was het maar twee uur vliegen en de beide heren hadden er helemaal op gerekend, om na een kort bezoek aan de relaties, die de heer Donkers er vorig jaar had gemaakt, 's middags weer terug te kunnen. Toen bleek het vliegtuig niet om vier uur te gaan maar al om 12 uur. Tijd om alsnog hals over kop het vlieg veld te bereiken was er niet, en dus: hoe komen wij in Bangkok terug? De oplossing: neem een taxi! Om half vier 's middags vertrokken Ir. Donkers en Ir. Biezeno voor een taxirit van maar liefst 960 kilometer. Het was een klein autootje van Japanse makelij, zoiets als een kruising tussen een Morris Minor en een Renault 4. Er waren twee chauffeurs "aan boord" die elkaar regelmatig aflosten. Onderweg werd af en toe gestopt bij een warong langs de weg voor een pilsje en een hapje. Op de soms niet al te beste wegen werd toch nog een gemiddelde snelheid van 60 km/uur behaald. Zestien uur later, om ongeveer half acht in de vroege ochtend arriveerden de "record houders-taxirijden" in de Thaise hoofdstad. Kosten van de nachtelijke rit: 100 dollar InclusiefOnze K.L.M. verdient een compliment: omdat zij ons verkeerd hadden ingelicht, betaalden zij de rit! Bevolkings-tinwinning Aan de zuidkust van Thailand bezocht Ir. Donkers, voor de tweede maal, een merk waardig dorpje, dat een eigen tinwinning exploiteert. Het dorp telt ongeveer 100 man nen, vrouwen en kinderen en bijna iedereen helpt mee. Het gaat allemaal primitief, maar het gaat. Het zand op het strand en in zee is enigszins tinhoudend. De mannen halen het zand uit zee. In tegenstelling tot vorig jaar maken ze nu gebruik van duiker pakken. Een klein tuffend garage-compressortje zorgt voor de luchttoevoer. Om het zand in beweging te brengen, waardoor het zwaardere tinerst van het lichtere zand wordt gescheiden, gebruikt men een sampan met een ééncilinder buitenboord motortje, waaraan ongelagerd! een 5 a 6 meter lange as zit met een schroef er aan. De draaiende schroef woelt het zand op de bodem om. In blikjes en blikken wordt het zand naar de wal gebracht, waar de vrouwen het zand/tinertsmengsel uit wassen. Zonodig halen de vrouwen en meisjes zelf zand van het strand. Een gezin dat geluk heeft kan op deze manier per dag 15 gulden verdienen. Een merk waardige vorm van tinwinning, die toch wat oplevert. Er is genoeg te eten in het dorp en naast de hutjes zag Ir. Donkers Japanse brommers staan. Via Singapore thans een aparte staat na het uiteenvallen van de Maleise Fede ratie ging de reis naar Kuala Lumpur, de hoofdstad van Malakka, waar in de om geving tinmijnen werden bezocht, evenals in het noorderlijker gelegen Ipoh. Vanuit het vliegtuig ziet het landschap rond Ipoh er pokdalig uit als gevolg van de vele oude en nog in exploitatie zijnde tinmijnen. Nieuwsgierige aandacht voor die blanke meneer uit dat verre land, Thaise kinderen in een winkeltje, langs de weg. 60 Alcohol op de bon Na een bezoek aan het eiland Penang voor de kust van Malakka vloog men naar India. Cochin aan de westkust was eens een Nederlandse vesting, wat nog duidelijk is te zien aan de gebouwen in de 17e eeuwse koloniale bouwstijl. Sommige gedeelten van India zijn drooggelegd, wat betekent dat alcoholhoudende dranken er verboden zijn. Om toch de buitenlanders aan hun trekken te laten komen bestaat er een ingewikkeld systeem met een vergunning, die tevens knipkaart is. De vergunning is geldig voor een bepaald rantsoen en bij elke borrel wordt het "alcohol-saldo" op de kaart verminderd. In elke bar zit daarvoor speciaal een administrateur. Om er op toe te zien dat deze mensen niet knoeien zit er in elke bar óók nog een douaneambtenaar Al met al een systeem dat de staat per jaar handen vol geld kost! Wie aan India denkt, denkt aan honger. De industrialisatie in dit land is echter vrij gevorderd, doch vaak ten koste van de landbouw. Dit is, met de droogte van de laatste jaren, de voornaamste oorzaak van de voedseltekorten. Tengevolge van de ongunstige betalingsbalans is India voor bij voorbeeld de aanschaf van baggermaterieel afhankelijk van buitenlandse leningen. Je moet dus als het ware geld meebrengen om een order te verwerven. Zo is Azië een werelddeel vol contrasten en boeiende aspecten, waardoor een zaken reis ook andere interessante reisindrukken oplevert.

Het Zeskant | 1967 | | pagina 4