STRIJD OM NATIONALE SCHAAKTITEL BIJ SMIT-BOLNES Zierikzee schaakstad. In de cantine van Smit-Bolnes werd begin juli gestreden om het nationale schaak kampioenschap van Nederland. Begin juli, toen zomerse temperaturen velen naar strand en zee lokten, sloten onze Nederlandse top-schakers zich elke middag vrijwillig op in de cantine van Smit-Bolnes in Zierikzee. Om er te strijden om de nationale schaaktitel. Wellicht denkt u, kun je aan deze inspannende denksport doen in een gebouw van een motorenfabriek? Welnu, de geluiden van de fabriek vormden een niet storende melodie-op-afstand, die de strijdlust eerder vergrootte dan belemmerde. Na afloop van het toernooi werden vele waarderende woorden gesproken over de keuze van Zierikzee als wedstrijdplaats. Voor het eerst was nl. om de nationale schaaktitel gestreden buiten de randstad Holland en iedereen, zowel spelers als or ganisatoren waren over de resultaten zeer in hun nopjes. Deze omgeving is heilzaam geweest voor de concentratie van onze schakers. De wedstrijden waren zelfs van hoger niveau dan gewoonlijk op een landelijk toernooi", zo zei de voorzitter van de Kon. Ned. Schaak Bond. Mr. F. Goudsmit, naderhand. Wij gaan u op deze plaats geen uitgebreide analyses geven van de "gevechten" op de 64 velden. De kranten hebben u dagelijks op de hoogte gehouden van "belang wekkende middenspelverwikkelingen", "scherpe aanvalspartij met rochade aan ver schillende kanten", "een verrassende remise door een prachtig torenoffer", "open Spanjaard met een agressieve wit-speler", "een matstelling in vijf zetten over het hoofd zien", "op de knieën dwingen in een orthodox Dame-gambiet", "een duidelijke overwinning in een Aangenomen Slavisch", etc., etc. Het was een spannende strijd, die uiteindelijk onbeslist eindigde. Zowel Hans Bouwmeester als Hans Ree scoorden acht punten uit elf partijen. Zij zullen over enige tijd een beslissingsmatch van vier par tijen moeten spelen. Een woord van lof voor cantinebaas Kooman, die er voor zorgde, dat de denksport- matadoren geen dorst behoefden te lijden. Bijna onhoorbaar sloop hij rond met kopjes, glazen en flesjes. Ook telefoniste-telexiste Hanna van der Maas had het druk tijdens dit tournooi. Voor de perschef, de bekende simultaanspeler Withuis, telexde zij elke middag de uit slagen naar het ANP, want de ogen van schaakminnend Nederland waren die dagen vol belangstelling gericht op Zierikzee, op de cantine van Smit-Bolnes. Tim Krabbé in de 7e ronde tegen T. D. van Scheltinga. De psychologiestudent uit Amsterdam deed voor het eerst mee aan deze nationale wedstrijd. Wanneer hij diep nadenkt draait hij krulletjes in zijn toch al wilde haardos! In de 7e ronde had Grootmeester Jan Hein Donner het in een Konings-lndisch bepaald niet gemakkelijk tegen Eddy Scholl. Na 40 zetten werd besloten het punt te delen. De strijd om het nationale kampioenschap eindigde on beslist. Hans Ree behaalde, evenals Hans Bouwmees ter, acht punten uit elf partijen. In de 8e ronde raakte Van Scheltinga in een Konings- lndisch tegen Hans Ree eerst een kwaliteit kwijt en bij de 41e set gaf hij op. De partij tussen Scholl en Rosenthal eindigde in een punt voor Eddy Scholl. 61

Het Zeskant | 1967 | | pagina 9