DE MUG EN DE SPIN KOPERSLAGERS BIJ SMIT KINDERDIJK ONDER NIEUW DAK door onze Sprokkelaar Foto 1 Op 27 april van dit jaar ziet u de bomen in voorjaarstooi? werd de eer ste paal geslagen voor de nieuwe Koper slagerij. Foto 2 Nog geen vijf maanden later: de hal is klaar. Foto 3 Wachten op het belangrijke moment van de officiële opening. Foto 4 Smit Kinderdijk directeur, de heer A. J. Bouman, buigt de "eerste" pijp in de nieu we Koperslagerij. "Nou, dat was het dan!", zei de heer Bou man, directeur van Smit Kinderdijk, toen hij de sleutel had omgedraaid in het slot van de deur, die toegang geeft tot de nieuwe Koperslagerij. Daarmee was de officiële opening een feit, van de nieuwe hal, die sinds kort huisvesting biedt aan de, vroeger gescheiden werkende, koperslagers op onze Kinderdijkse werf. Binnen in de ruime hal moest de heer Bou man, onder het waakzaam oog van de bazen P. de Bie sr. en T. Korteland, en onder nieuwsgierige belangstelling van de andere aanwezigen, op een van de buigbanken een fikse pijp buigen. Hierna bezichtigde men de nieuwe aanwinst. De zevenhonderd vier kante meter vloeroppervlak van de werk plaats biedt royale ruimte aan buigbanken, zagen, boormachine, slijpmachines, vlak- en lastafels. Op een bordes is het bazenkan- toor, werkruimte voor de schetsers en ma gazijnruimte. Onder dit bordes staan stel lingen met de pijpenvoorraad. Hogedruk-kwiklampen zorgen voor een goe de verlichting, belangrijk nu de dagen steeds korter worden. Met de winter in aantocht, is het voor de koperslagers prettig te weten, dat hoog tegen de wanden aangebrachte propaanstralers straks de kou buiten zullen laten. Twee traversebanen met slingerbal- ken, takels, én wandarmkranen maken het transport lichter. Voor een fleurige noot zor gen de in kleuren geverfde ringleidingen voor perslucht, propaan-acetyleen en zuur stof. De nieuwe hal is als eerste aangeslo ten op de kortgeleden op het terrein geplaat ste convector voor vloeibare zuurstof. "Het is een ruime, lichte hal geworden, waarin het prettig moet zijn te werken", zo merkte de heer Bouman later in een korte toespraak op. Hij had lof voor al degenen, die aan de plannen en de uitvoering daar van hadden meegewerkt, zodat de nieuwe Koperslagerij op de afgesproken tijd in dienst kan worden genomen. Een apart woord van dank had de heer Bou man voor de jongens van de Leerschool "Noord", die gezorgd hebben voor de trap pen en de bordessen in de nieuwe hal. Met de nieuwe Koperslagerij heeft Smit Kin derdijk er een "stuk gereedschap" bijgekre- gen, dat door opzet en uitvoering de produk- tiviteit zeker gunstig zal helpen bevorderen. Op weg naar de prullenmand ontmoette ik een spin. Dat is volgens de Almanak voor de maand september, waarin het gebeurde, de gewoonste zaak van de wereld. Toen ik al het plan opgevat had om te doden, flitste er iets door me heen. "Niet doen!" zei het bekende stemmetje: "Herinner je je die mug van gisteren dan niet, die zonder mededogen en slechts met onderbrekingen van enkele seconden als een roekeloze straal jagerpiloot het uiterste puntje van je skelet als privé-landings- terrein had uitgekozen en daarbij priemend zijn lange zuigbuis lanceerde." Werktuigelijk betastte ik het terrein van de onverhoedse aanvallen, waarop de sporen nog duidelijk zichtbaar waren. Met de andere hand pakte ik het voor de meeste vrouwen en meisjes onaanvaard bare achtpotige wezentje op, dat zich onmiddellijk als een jojo weer naar beneden liet zakken. Op de lagere school verzamelden we spinnen en torren in lucifersdoosjes om die dan, liefst tijdens de zangles, waarbij alle monden open gingen ook die van de meisjes hun vrijheid te hergeven. Onze zangpedagoog heeft ons toen eens gewezen op het nut van de huisspin. Destijds een volkomen nutteloze uitleg. Later krijg je pas door, dat de goeierd, die z'n lesuur er aan spendeerde om te trachten op die wijze de rust in de klas te herstellen, volkomen gelijk had. Maar sedert enige tijd worden de spin en de mug door ons op één hoop gegooid. De dodende strip een soort kerstboomversiering in gouden verpakking is in opmars. Al onze insekten, schadelijk of onschadelijk, nuttig of niet, gaan als zij in de stralingssfeer van de strip komen, onherroepelijk en zonder aanzien des insekts voor de bijl en veranderen in korte tijd in mummies. Hun laatste bestemming is: de stofzuigerzak, de rolbezem of het vuilnisblik. Een tweede snuf of dit gebied is een fluweelachtig stukje papier, waarop men uit een flesje enkele druppels insekten-verdelgende vloeistof giet. Men plaatst het vervolgens op een schoteltje in de ruimte, waarmen de insekten beu is. Zonder muggenzifterij: het

Het Zeskant | 1967 | | pagina 12