EEN VERRE VAKANTIE MET EEN OUDE VOLKSWAGEN 1 3 z/s/"< Samen met zijn vrouw heeft de heer G. M. de Jong, Chef van de Garage van Werf Gusto, in de afgelopen zomer een 7500 km lange tocht door de Balkan gemaakt. De niet meer zo jonge "kever" uit 1953, die reeds een 240.000 km erop heeft zitten, bleek ten volle opgewassen te zijn tegen de va kantievermoeienissen. Na een reis van vijf dagen waarbij vele grenzen werden gepasseerd, bereikten ze het eerste doel: de grote Turkse stad Istanboel. Bijzonder prettig was de ontvangst bij de familie van een in Schie dam werkzame Turkse gastarbeider. Geen moeite was te veel om het de gasten uit het verre Holland naar de zin te maken. Alleen was het niet mogelijk om de gasten uit te nodigen voor een etentje in een restaurant, want alleen Mohammedaanse mannen genieten de voorrechten en de vrijheden van het openbare leven. Het eten in de restaurants was overigens uitstekend en tegen zeer schappelijke prijzen, evenals de "raki", een soort genever, ge stookt uit dadelpitten! personen over de Zee van Marmora naar het Aziatische Turkije vervoerd. Ook daar was de ontvangst van verschillende Turkse familie s waar voor post van de verwanten was meegenomen, zeer hartelijk. Wijn, reukartikelen en sigaretten mochten niet geweigerd worden. Na wederom de Dardanellen te zijn overgevaren begonnen de moeilijkheden na het passeren van de Turks-Griekse grens. Van wege de politieke verwikkelingen waren de banken daar reeds zes dagen gesloten. Gelukkig was nog juist op Turks gebied vol- getankt en bereikten de De Jongs net op het nippertje de Joegosla vische grens. Nog 10 dagen zonnen Pas in een klein plaatsje, Tribianj, bleven de zwervers tien dagen echt vakantie houden. Genieten van zon en zee. Enkele malen meevaren met de vissers, die met grote lampen op hun bootje 's nacht op de visvangst gaan. Verrassend was het, dat de mensen daar zulke uitstekende mas- ttéf Goud en sieraden Bijzonder indrukwekkend was het paleis van de voormalige sultans. Eén grote verzameling goud, juwelen en andere kostbaarheden. "Het Rijksmuseum is er een snoepwinkel bij". Vooral de verzameling gewaden, rijk bestikt met sieraden, waren van een "barbaarse pracht". "Op de grote boulevards heerste een zeer druk verkeer. Vier rijen auto's razen er naast elkaar voort. Voorrangswegen zijn net als bij ons aangegeven met de driehoeksborden. Maar het heeft geen zin om daarvoor te stoppen, om te wachten op een mogelijkheid van invoegen. Gewoon de weg op rijden en het aankomende verkeer past zich daarbij fantastisch aan!" De vijf dagen in deze grote stad, waar het hoofd van de Grieks Orthodoxe Kerk zijn zetel heeft, waren een bijzondere belevenis. Naar Aziatisch Turkije Met een auto-veerboot werden voor zes gulden de auto en twee seurs zijn. Toen Mevrouw De Jong een stijve nek had, werden eerst verwarmde stenen in een dikke doek gewikkeld en tegen de pijn lijke plaats gelegd. Maar daarna deed massage met pruimengene- ver de rest! (Jammer van die genever). Het was een grote verrassing toen de uit Joegoslavië meegebrachte schildpad onlangs in Schiedam enkele eieren legde! Het uitbroeden ervan vindt plaats onder een warme lamp en kan wel drie of vier maanden duren. De 20 cm grote aanstaande moeder maakt het ove rigens uitstekend. In Bulgarije en Turkije waren schildpadden ook vertrouwde ver schijningen. Sommige waren wel veertig cm lang. En als ze op de autoweg niet meer ontweken konden worden, dan was de tactiek om ze precies tussen de wielen te "nemen". Denken die Turkse schildpadden: "daar komt weer zo'n rarer snelpad. Even kop intrekken en over je heen laten gaan. Kop uit en héél rustig weer verder".

Het Zeskant | 1967 | | pagina 16