"COPRAZUIGEN" een nieuwe techniek dere uithouders, waaraan een in alle richtingen beweegbare mani pulator is bevestigd, die zowel de zuigleiding als een loswoelappa- raat bevat. Veel ontwikkelingswerk, zowel op papier als in de praktijk, was nodig om tot een geschikte oplossing te komen. Men is begonnen met het beproeven van een zogenaamde cultiva- teur, waarmee men op tuinderijen de grond los werkt. Hoewel het loswoelen van een proeflaag copraschilfers goed verliep, bleek toch te veel copra beschadigd te zijn. Daarna zijn verschillende andere methoden onderzocht, waarvoor in de werkplaats proef-modellen zijn gemaakt. Uiteindelijk heeft Ir. Kwee van Verschure een draaiend woelapparaat gemaakt, dat Enige weken geleden is in Rotterdam de eerste, bij Verschure ge bouwde, "copralosser" aangekomen. Het is niet alleen de eerste in Nederland, maar ook de eerste ter wereld! Copralossen is een moeilijk werk. De moeilijkheid is gelegen in het feit, dat de op elkaar gekoekte copraschilfers beschadigd kun nen worden, waarbij door inwerking van zuurstof uit de lucht on gewenste stoffen gevormd worden. Voor de vervaardiging van mar garine is dat bijzonder ongewenst. Bij het zuigen van de per schip aangevoerde copra door "normale" graanelevatoren moest als het ware elk brok met behulp van rieken worden losgemaakt en naar de zuigmond worden gevoerd. Dit is een zeer onaangenaam werk in de stoffige omgeving, met de vele copratorren, die het ruim bevolken. In overleg met de G.E.M. (de Graan Elevator Maatschappij) is een nieuw type elevator ontwikkeld, dat speciaal geschikt is om de loscapaciteit (die ongeveer 25 ton per uur was) drastisch te ver hogen en tegelijkertijd de "mijnwerkersarbeid" overbodig te maken. Hiertoe zijn de gebruikelijke zuigbuizen vervangen door veel zwaar- doet denken aan de snijkop van een cutterzuiger, dat tevens de copraschilfers naar de zuigmond brengt. Dit woelapparaat is be vestigd aan een vernuftige manipulator, die, op afstand bediend, het gehele ruim tot in de verste hoeken kan bewerken. Bij de ont wikkeling van deze manipulator, waarop patent is aangevraagd, heeft Verschure de steun gehad van een team van de Technische Hogeschool te Eindhoven. Bijzondere constructie De copra, die losgewoeld is door het elektrisch aangedreven woel apparaat, beweegt zich door twee zuigbuizen naar boven. Met een vernuftig, uitschuifbaar onderstuk aan iedere zuigbuis kan het ver ste hoekje van het scheepsruim bereikt worden. Opmerkelijk is ook de buitenbekleding van de toren; zij is gemaakt van gele kunststofplaten, die een zacht licht doorlaten, zodat er geen donkere onoverzichtelijke hoeken meer in het losapparaat aanwezig zijn. De proeven "in het echt" zijn thans in volle gang. Het eerste werk op een met copra geladen vrachtschip doet vermoeden, dat de nieuwe machine al heel gauw aan de verwachtingen zal voldoen.

Het Zeskant | 1967 | | pagina 7