het bedrag, dat gevonden wordt in de bovenvermelde tabel. Het verschil tussen beide bedragen wordt geacht door de werk nemer als reiskosten te zijn gemaakt. Hiervan een voorbeeld: We nemen een geval, dat iemand 16 km van zijn werk woont. Volgens de tabel is er dan 320,aftrekbaar. Stel, dat de werknemer 3,40 per week reiskostenvergoeding ont vangt. Dit is 176,80 per jaar. De totale aftrek van 320,verminderd met de vergoeding ad 176,80, geeft een saldo van 143,20: het bedrag, dat in dit geval door de werknemer als aftrekbare kosten kan worden opgevoerd. BUITENGEWONE LASTEN: Onder deze rubriek vallen de meeste verminderingen. Aftrekbaar zijn o.a. Kosten van ziekte, invaliditeit en bevalling, zoals dokters-, zieken huis- en medicijnkosten, kosten aanschaf van een bril, voorzover deze kosten niet buitensporig hoog zijn, b.v. wegens luxe afwij kingen. Eveneens worden in aanmerking genomen ziekenfonds- of ziekte kostenverzekeringspremies (ook het werkgeversaandeel) en dieet kosten van o.a. suiker-, gal-, lever- en maagpatienten, vermage- ringsdieet en lidmaatschap kruisverenigingen. Over het algemeen worden al deze kosten in aanmerking genomen, voorzover zij meer dan 2,5% van het inkomen bedragen. Zoals de minister van financiën heeft medegedeeld, staan er wat de ziekenfonds- en ziektekostenverzekeringspremies betreft ver anderingen op stapel, waarover wij op het moment, dat wij dit schrijven, nog niets kunnen vertellen. Kosten wegens overlijden: begrafeniskosten, advertenties, etc. Deze kosten zullen tot aftrek lijden, voorzover zij niet buitensporig hoog zijn. Kosten tot voorziening in het levensonderhoud van bloed- en aan verwanten: Voor deze uitgaaf worden in aanmerking genomen de bedragen, die de ondersteunde nodig heeft voor het voeren van een redelijk be staan overeenkomstig zijn plaats in de samenleving. De uitgaven moeten worden gedaan aan kinderen, schoonzoons, schoondochters, kleinkinderen, ouders, grootouders, broers, zus ters, zowel van de vrouw als van de man. (Als U voor een kind kinderaftrek heeft, kunt U voor dat kind geen onderhoudsuitgaven wegens buitengewone lasten opvoeren. Wel ziektekosten!). Uitgave voor opleiding studie of beroep: Deze kosten gelden eventueel ook voor Uw vrouw en het gaat hier om lesgelden, kosten van studieboeken en de met de studie verband houdende reisgelden. Indien U studiekosten maakt om bij te blijven in het door U uitge oefende beroep, is er ook een mogelijkheid om deze kosten wegens beroepskosten (zie hiervoor) af te trekken. Kosten van studie voor liefhebberij komen niet voor aftrek in aan merking. Onderhoudskosten aan bloed- en aanverwanten, overlijdens- en studiekosten zijn zonder meer aftrekbaar. Zij behoeven dus niet, in tegenstelling tot kosten van ziekte, invaliditeit en bevalling, meer dan 2,5% van het inkomen te bedragen. Voorbeeld: Iemand heeft een loon van 12500, Totaalbedrag aan ziektekosten, invaliditeit, bevalling ƒ572,50, daar van moet eerst afgetrokken worden de vaste aftrek van 2,5% (zie hiervoor) van 12500,is 312,50 zodat resteert 260, Bijdrage in kosten wegens overlijden (totaal aftrekbaar) 50, Studiekosten 140,(idem) f 140, Totaal 450, Om voor aftrek in aanmerking te komen, moeten de kosten, in dit geval dus 450,boven een bepaald percentage van het inkomen liggen. Bij tariefgroep 3-1 is dit percentage 4 3-2 is dit percentage 4 3-3 is dit percentage 3,5 3-4 is dit percentage 3 In ons voorbeeld vindt de aftrek alleen plaats voor degene, die 3 en 4 kinderen heeft, omdat 450,uitkomt boven 3% en ook 3,5% van 12500,— GIFTEN: Bijdragen aan kerkelijke, liefdadige en algemeen nut beogende instellingen, ook kerkelijke belastingen, worden in aanmerking ge nomen, voorzover zij meer dan 1% van het inkomen en tevens f 120,te boven gaan. Maximaal is 10% van het inkomen aftrekbaar. De giften moeten met schriftelijke bewijsstukken worden aan getoond. WANNEER KRIJGT MEN GEEN AANSLAG? Indien men in loondienst is en het totaal van het aan loonbelasting onderworpen loon niet meer bedraagt dan 12000,per jaar en er geen andere inkomsten zijn, zal er geen aanslag worden op gelegd. Zolang de vrouw minder dan 1140,per jaar bijverdient, zal er ook geen aanslag worden opgelegd. Voorwaarde blijft, dat het totale loon van man en vrouw samen, beneden de 12000,blijft. Verdient de man incl. kinderbijslag 11000,en de vrouw 1100, dan wordt er wel een aanslag opgelegd, omdat de totaalinkomsten boven 12000,stijgen. Volgens onze inlichtingen wordt de grens m.i.v. het belastingjaar 1968 op 15000,gebracht. AANSLAG OP VERZOEK: Het kan in enkele gevallen voordelig zijn om een aanslag in de in komstenbelasting te ontvangen n.l. als de verschuldigde inkomsten belasting minder is dan de reeds ingehouden loonbelasting. Dit kan het geval zijn, als U b.v. in november gehuwd bent. De eerste 10 maanden van het jaar heeft U loonbelasting volgens groep I betaald. November en december heeft U betaald volgens groep II (gehuwdentarief). Voor de inkomstenbelasting geldt de toestand op 31 december. Er wordt nu voor de I.B. over het hele jaar tariefgroep II (de voordelige tariefgroep dus) berekend. Eveneens is dit van belang voor een vrouw, die in het huwelijk treedt. Zolang zij ongehuwd is, is zij zelf belastingplichtig. Als zij b.v. op 15 augustus huwt, wordt zij van 1 januari tot 15 augus tus voor de inkomstenbelasting zelf aangeslagen. In deze periode is loonbelasting ingehouden volgens groep I. Indien zij nu om een aanslag verzoekt wordt groep II toegepast (omdat zij op 15 augustus gehuwd is) hetgeen resulteert in eer restitutie van een gedeelte van de betaalde belasting. Voorwaarde is, dat de te restitueren belasting meer dan 25, bedraagt en tevens 5% van de verschuldigde inkomstenbelasting te boven gaat. Als het inkomen beneden het belastbare minimum blijft en er aan loonbelasting meer dan f 10,is ingehouden, wordt het totale ingehouden bedrag aan loonbelasting gerestitueerd. Het belastbare minimum is momenteel voor ongehuwden 2610,— Deze regeling is speciaal van belang voor werkstudenten en an dere personen, die korte tijd van het jaar in loondienst zijn. Het verzoek om een aanslag moet worden ingediend binnen 6 maanden na afloop van het kalenderjaar. De hier weergegeven opsomming wegens aftrek van kosten is niet geheel volledig. Indien U bijzondere kosten maakt en meent voor vermindering van belasting in aanmerking te komen, kunt U zich wenden tot de belas tingdienst in Uw rayon.

Het Zeskant | 1967 | | pagina 12