HET ZESKANT MINI-SLEEPZUIGINSTALLATIE IN SUIKERFABRIEK Unieke oplossing voor moeilijk probleem Wie informeert hoe je de "Coöperatieve Beetwortel Suikerfabriek Zevenbergen G.A." kunt bereiken krijgt ten antwoord: rij maar naar Zevenbergen, dan zie je het vanzelf. Inderdaad. Hoog torenen de nieuwe suikersilo's in het vlakke West Brabantse landschap. Volg een van de vele wagens vol bieten, die, getrokken door even- zovele tractoren, modderige sporen trekken op de wegen en je komt bij "de" suikerfabriek. De campagne is in volle gang. Ongeveer 90 dagen lang werkt men onder hoogspanning. Vierentwintig uur per dag. Zeven dagen per week. De bietenoogst moet vóór Kerstmis verwerkt zijn. In een niet aflatende stroom komen de beetwortels, de suiker bieten, in de fabriek. Nadat ze zijn gewogen en vóórdat ze verder worden verwerkt, worden de "knollen" gewassen. Het modderige afvalwater pompt men naar een grote, ronde, be tonnen bak met een diameter van 50 meter en een diepte van ongeveer 11/2 meter. Hierin bezinkt de modder. Rondom de bak is een overvloei. Zo kan een groot deel van het water naar de INHOUD NOVEMBER 1967 Mini-sleepzuiginstallatie in suikerfabriek 98 Wie reist kan wat vertellen 99 Beaver Master in de Middellandse Zee 102 Sleepzuiger ,,Yolanda" werkte in Triëst 102 Baggeronderdelen naar Denemarken 102 Wat is een olielosboei? 103 Een proeftocht en nog wat 104 Voor U gelezen (Gédégé) 105 Veiligheid 105 Jubilea 106/107 Belastingperikelen 107 Vernieuwingen bij De Klop 109 De Boom (Sprokkelaar) 110 Leest U dit nog eens 110 Personalia 111 Van anderman's (w)erf 112 Naast complete baggervaartuigen leveren wij ook aparte onderdelen, zoals deze sleepkop, BIJ DE VOORPAGINA die, mèt een deiningcompensator en een zuig- buis, vanuit Smit Kinderdijk naar Denemarken werd vervoerd. fabriek worden teruggepompt om opnieuw te worden gebruikt voor het wasproces. Natuurlijk is dit voordelig, want de fabriek "consumeert" enorme hoeveelheden water per dag, maar bovendien en dat is zeker zo belangrijk betekent dit, dat het vuile afvalwater niet behoeft te worden geloosd. Waterverontreiniging is, evenals luchtveront reiniging, een punt dat tegenwoordig voortdurende aandacht heeft. De modderlaag in de bezinkbak moet voortdurend worden verwij derd. Boven de bak draait daartoe langzaam een brugconstructie rond. Onderaan de brug zitten schrapers, die het slib bijeenvegen in de baan van de eveneens aan de brug bevestigde zuiginstallatie. Aanvankelijk gebeurde dit opzuigen met behulp van een trechter vormige zuigmond. Het succes was niet erg groot. Na het probleem zorgvuldig te hebben bestudeerd, zorgde I.H.C. Holland voor een unieke oplossing: een mini-sleepzuiginstallatie, bestaande uit een klein sleepkopje en een 6 duims baggerpompje, het kleinste standaardpompje dat wij maken. Het sleepkopje is voorzien van een waterspuitinrichting om zonodig de modder op de bodem van de bak los te werken. Boven op het sleepkopje zit het uiteinde van de leiding, waarmee het op het water drijvende schuim tot vlak voor de zuigmond wordt gepompt. De diameter van de persleiding bedraagt 150 mm. Momenteel stort men het verontreinigde modder-schuimmengsel 250 meter verder in een put. Wanneer deze put vol is, wordt de persleiding verlengd tot 2 kilo meter naar een aantal lege zandputten, die daarvoor zijn aange wezen. Dit verder persen kan door het toerental van het elektrisch aangedreven pompje te wijzigen en de persdruk tot 6 atmosfeer op te voeren. De mini-sleepzuiginstallatie blijft verder ongewijzigd! Omdat het zo goed werkt, daar in de suikerfabriek in Zevenbergen! Vraag het maar aan de heer Stoop, de chef van de Technische Dienst van de fabriek. Hij is enthousiast. REDACTIE ADRES: I.H.C. HOLLAND Marconistraat 2 Postbus 6141 Rotterdam Dit blad is het personeelsorgaan van N.V. Industrieele Handelscom binatie Holland, gevestigd in Rotterdam. Het verschijnt iedere maand op de 1e woensdag na de vijftiende. Uitreiking aan personeelsleden van de in I.H.C. Holland verenigde bedrijven vindt gratis plaats. De inhoud is beschermd krachtens de Auteurswet. Redacteuren: W. C. Boer (De Klop), R. Gebhard (I.H.C.), J. Koutstaal (Smit Kinderdijk), A. L. van der Meer (Gusto), P. J. Meijer (Verschure), A. Piiester (I.H.C.).

Het Zeskant | 1967 | | pagina 2