25 JAAR BIJ SMIT KINDERDIJK CONTACTAVOND BEDRIJFSSCHOLEN SMIT KINDERDIJK HET VIERKANT Op dinsdag 7 november was de jaarlijkse contactavond voor de leerscholen van Smit Kinderdijk. Van 7 tot 8 uur konden de ouders, leerlingen en genodigden in de leerscholen en in enige werkplaatsen terecht, om de door de leerlingen vervaardigde werkstukken te zien. Daarna begroette de SK directeur, de heer A. J. Bouman, de 130 aanwezigen, waaronder de directeuren en leraren van de Dagnijverheidsschool uit Dordrecht en van de Technische Avondschool uit Alblasserdam, de leden van de Opleidingscommissie en nog vele anderen. Hij had een bijzonder woord van welkom voor hen, die zo nauw be- Itrokken zijn bij de opleiding en hij bedankte hen voor alles wat zij voor de jongens hebben gedaan. Met cijfers illustreerde de spreker het behoorlijke aantal jon geren, dat aan de opleiding deelneemt en ging vervolgens tot het uitreiken van de diploma's over. Het waren: H. van Bergeijk, Metaalbewerken in de scheepsbouw; Art. L. de Mee met Uitgebreid en A. C. Baijens alleen het Uitgebreid diploma. H. Klerk kreeg Machinebank- werken (H M) met het Uitgebreid diploma; Dirk Schip pers, Draaien, Jan Schippers met het Uitgebreid en K. Hummel eveneens met het Uitgebreid diploma. Klaas behaalde met zijn werkstuk het hoogste cijfer van het hele land: 9.1! A. IJ. van Dieren en C. D. van Dijk be haalden beiden Scheepsbeschieten met het Uitgebreid di ploma. C. Langerak en B. J. van Wijk kregen het diploma Sectiebouw en Afschrijven uitgereikt. De Heer Bouman spoorde de jongens aan hun best te blijven doen, met de woorden: "Wij leven in een tijd van specialisatie, die een degelijke ondergrond vereist. Die krijg je niet vanzelf. Daar zul je wat voor over moeten hebben. Maar, de mogelijkheden voor doorzettende jonge mensen worden dan ook steeds groter. Directeuren en leraren staan altijd klaar met hun advies. Ook de af deling Personeelszaken is steeds bereid om raad en advies te geven." Na het uitreiken van de diploma's kregen de ouders en opvoeders volop gelegenheid een praatje te maken over de vorderingen en gedragingen van de leerlingen. Tot slot kreeg de heer M. B. Heijting de gelegenheid iets te ver tellen over de belevenissen gedurende de kampweken op het kasteel Vaalsbroek en in Hierden. Dit systeem bleek veel meer te voldoen dan de meerdaagse bus tochten van vroeger. De film, die de heren van den Berg en van Veghelen daarna vertoonden, toonde dit in ruim twintig minuten, overduidelijk. De aanwezigen hebben vaak geschaterd om de leuke momenten, die deze aar dige film liet zien. Het is goed geweest, dat de ouders hebben kunnen zien, hoe het leren van hun kinderen verloopt en hoe zij tijdens de jeugdvakantie worden bezig gehouden. 27 oktober: Gelukwensen voor de heer J. van Herk, die nu eens vanuit de daksalon het bedrijf van buiten kon overzien. Dagelijks overziet hij een deel van het bedrijf binnen, n.l. de loods op de Punt vanuit zijn hoge zetel in de kraan. Wij wensen hem toe dat hij zijn hoge overzichtelijke functie nog vele jaren mag vervullen. 3 november: Het gouden insigne is gespeld op de borst van con troleur A. J. Bothof, die in twee etappes de 25 jaren volmaakte. Onze felicitaties bij het bereiken van deze mijlpaal. Wij hopen dat U nog ontelbaar veel werkstukken zult mogen controleren. Hé, wat is dat? Een ouderwetse boventuimelaar van een bagger molen: een vierkant compleet met as en grote tandwielen. Weggeworpen. Zo vergaat de wereldse glorie. Die molen was ook ééns nieuw. Wijn werd geschonken toen hij in dienst werd genomen. Grote verwachtingen. Zij wérden vervuld, volle emmers. De emmers sloegen met harde klappen leeg op dit vierkant. Te harde klappen wellicht, zodat de nagels van de geklonken emmers gauw losraakten en banden vernieuwd moesten worden. Er kwam wat nieuws in de mode: een vijfkant... daarop slaan je emmers niet zo gauw kapot... "Man, doe dat ouwerwetse vierkant toch weg en schaf een nieuw bovendrijfwerk aan, een vijfkant. Véél soepeler werk". Ze hadden niet helemaal ongelijk.* En daar ging ons vierkant. Afgedaan, oud roest. Maar Natuur is erbarmend; zij kapselde hem in, trachtte de ontroost bare te troosten. De man met het fototoestel kwam, zag deze zeldzame tegenstelling en gaf hem zijn volkomen verdiende oude glorie terug. tWas alsof het krasse oudje zei: "Dank je, mij is recht gedaan eindelijk bij vierkant maakt de emmerketting een hoek van 360° 4 90°; bij vijfkant 360° 5 72°; de kans is echter groter, dat de emmers daardoor niet geheel geledigd worden.

Het Zeskant | 1967 | | pagina 13