SLEEPZUIGER 'SANDERUS' TE WATER Als de jeugd het voor het zeggen heeft, is voortaan élke tewater lating op zaterdagmorgen, wanneer de meeste scholen dicht zijn! De jongeren waren de eersten, die in groten getale op 25 november het werfterrein van De Klop opkwamen en alvast een goed plaatsje zochten aan de waterkant. In de timmerloods zorgden een grote, snorrende kachel en ketels met dampende koffie ervoor, dat de mannen, voor wie de tewater lating niet alleen kijken maar ook werken betekende, van buiten en van binnen op temperatuur werden gebracht. In een gure herfst wind wapperden de Belgische en de Nederlandse driekleur en de vlaggen van N.V. Ondernemingen Jan de Nul en I.H.C. Holland. Er hadden al heel wat doffe klappen geklonken het wegslaan van stoppings toen om ongeveer kwart voor elf de doopvrouwe, mejuffrouw Ghislaine De Nul, de fles met champagne tegen de wand van de Sanderus stuk deed klappen. Kort daarna werden de laatste stoppings verwijderd. In de plotselinge stilte was de span ning van het grote moment voelbaar. Toen begon het 103 meter lange en 18 meter brede schip te glijden. De schorre stoomfluit van een van de sleepboten klonk boven alles uit. De grootste Met een tonnage van 8310 ton is de Sanderus het grootste schip, dat na de oorlog bij De Klop is gebouwd. Weliswaar waren de op deze werf in 1955/56 gebouwde Russische koelschepen Gwardejsk en Zelenogorsk iets langer, maar ze waren vier meter minder breed en hadden een tonnage van "maar" 2650 ton. De Sanderus is de eerste sleepzuiger voor N.V. Ondernemingen Jan De Nul, maar niet het eerste baggervaartuig, dat wij voor dit Belgische aannemingsbedrijf bouwden. Vijftien jaar geleden wer den de eerste contacten gelegd, die leidden tot de bouw van de cutterzuiger Jan Pieter I. Hierna volgden de zuigers Jan Pieter II, Dirk I, Mercator, Ortelius, Petrus Plancius en Willem Blaeu. Ook de sleepzuiger kreeg de naam van een bekende Vlaming: Antonius Sanderus (Sanders), Zuid-Nederlands geleerde, die leefde van 15 september 1586 tot 16 januari 1664. Hij bekleedde verscheidene kerkelijke functies en wijdde zich aan de uitgave van literaire, godsdienstige, historische en bibliografische werken. Hij is vooral beroemd om zijn "Flandria illustrata", een beschrijving van het graafschap Vlaanderen, met plattegronden en kaarten van grote documentaire waarde. Afbouw in Kinderdijk Bij De Klop gebouwd wordt de Sanderus bij Smit Kinderdijk afge bouwd. Na de tewaterlating werd het schip tot bij de Baanhoek- spoorbrug gesleept, in afwachting van het ogenblik, dat het water zo ver was gezakt dat de sleepzuiger er onder door kon. Tegen twee uur was dit het geval. De bootjes van Rijkswaterstaat deden hun blauwe zwaailichten aan; de sleep zette zich in bewe ging. Achteruit werd de Sanderus onder de meest zuidelijke over spanning van de Baanhoekbrug doorgetrokken. Aangelokt door de activiteiten van de I.H.C.-filmploeg waren er toch enkele mensen, die de kou trotseerden en bleven kijken. Nog vóór de nieuwe brug bij Papendrecht draaide men de sleepzuiger langzaam rond. Met de grijze neus naar voren zette men de tocht voort naar Kinderdijk, in de vroege, grauwe schemering van deze herfstige zaterdag. Twee seizoenen verder, in de lente van '68 zal de Sanderus gereed zijn voor de proeftocht.

Het Zeskant | 1967 | | pagina 4