TEWATERLATING 'JEANNETTE FRANCOISE' 75 JAAR GELEDEN DOOR EEN OOGGETUIGE "30 November 1892. Een dichte mensenmassa bevindt zich op de scheepsbouwwerf van J. K. Smit te Krimpen aan de Lek. Vol bewondering staart men allen tegen de Uit: N.R.C. kolossus die zich als een reus boven zijn omgeving verheft. Met geestdrift wacht de menigte het beslissende oogenblik af, waarop het trotsche Zeekasteel de "Jeannette Frangoise" voor de eerste maal de wateren zal splijten. Sierlijk van vorm in hare elegantie is zij een interessante grootheid, die staat te pronken. Er klinken doffe dreunende slagen, en nu is er een diepe stilte, en dan aarzelend is er beweging en vervolgens glijdt het schip met vorse gang en onder een donderend hoera geroep van de helling, en betreedt het grootste zeilschip van Nederland majestieus den vloed, om door eigen kracht de wateren om haar steven te doen opspatten, en: Neerlands handelsvloot is opnieuw verrijkt met een der schoonste bodems. Dat voorspoed om haar steven zweve waar zij ter wereld ook de wateren zal door ploegen! Van staal vervaardigd zal het schip als viermaster getuigd worden, en is het het groot ste, dat ooit op een der Nederlandsche werven is gebouwd. Is lang ruim 263, breed 44 en hol 27 Eng.voeten met ongeveer 2250 register ton dood gewicht. Over de halve lengte van het schip is het bovendek van staal, waarover een houten dek is aangebracht. Het zal worden voorzien van stalen masten en stengen. Het schip wordt in de hoogste klasse van Veritas met de ster en in de hoogste klasse van de Ned. Ver. van Assuradeuren en Lloyd opgenomen. Het zal bevaren worden door Kapitein R. Bleeker. De "Jeannette Frangoise" werd gebouwd voor de Rederij onder directie van den heer P. v.d. Hoog, oud gezagvoerder te Krimpen aan de Lek. De bouwers en reders, medewerkers en vele genoodigden, die van af de op de Lek liggende salonboot, het schouwspel zagen, bleven nog geruime tijd onder ge zellige toon en hartelijke dronk bijeen!" Naschrift redactie Het schip is in 1913 verkocht voor 8000 pond aan een rederij in Hamburg. Deze liet de masten verplaatsen en bracht het schip weer in de vaart op Zuid-Amerika (Salpeter-vaart) onder de naam "Karl", tot het in 1921 naar Noorwegen verkocht werd en de naam "Souvenir" kreeg. Dat was jammer, want in 1924 al werd het schip, het laatste der Nederlandse zeilvloot, naar Terneuzen gebracht, voor sloop. Ons rest slechts een mooi "Souvenir", en een paar mooie plaatjes.

Het Zeskant | 1967 | | pagina 5