DE BRAND ER IN! GRAANELEVATOR VOOR DE AMSTERDAMSE HAVEN Onder grote belangstelling is op dinsdag 28 november bij de IGMA, de Internationale Graanoverslag Maatschappij Amsterdam N.V., een nieuwe graanelevator, die door Verschure gebouwd is, in gebruik gesteld. Toen men op 28 november j.l. in Velzen de nieuwe Hoogoven 6 in gebruik stelde, was dat ook voor Gusto een belangrijke dag. Directeur Drijver van de Hoogovens zei in de aanhef van zijn uitvoerige rede: "In het bijzonder degenen onder U, die daadwerkelijk aan de totstandkoming hebben meegewerkt, moet het een gevoel van voldoening geven dat we over enkele ogen blikken tot het aanblazen van deze nieuwe hoogoven kunnen overgaan." Dit "daadwerkelijk meewerken" sloeg voor een belangrijk deel op Gusto Staalbouw, die Hoogoven VI gebouwd heeft. Om een cijfer te noemen; Gusto heeft ongeveer 5000 ton staal van de in totaal 7800 ton geleverd. Burgemeester Samkalden drukte in het bedieningshuis van de elevator op een knop, waarna het nieuwe werktuig tot leven kwam en de twee zuigbuizen luid slurpend hun werk begonnen. In het ruim van een geweldige bulkcarrier (schip voor stortlading), geladen met 50.000 ton graan, ontstonden onder de zuigmonden diepe kuilen, die voortdurend in beweging waren door het toevloeien van het graan. "Hoe lang duurt het voordat dit schip gelost is"? vroegen we aan een der bedrijfsleiders van IGMA. "Dat is moeilijk te zeggen" "Theoretisch kunnen we 16.000 ton graan per etmaal overslaan, dus in drie dagen zou dit schip gelost kunnen zijn". "Het hangt er helemaal van af op welke voor waarden het schip de lading vervoert". "Het kan best zijn, dat de eigenaar van het schip er geen belang bij heeft, dat het schip vlug wordt gelost. Maar voor ons is het zaak het wèl zo snel mogelijk te doen. "Dat is het moeilijke maar ook het sportieve en spannende element in de scheepvaart." Onder de mistroostig neervallende regen was het echter aan dek niet zo aangenaam. Veel aangenamer was het in de ontvangstzalen. De gehele ondernemingsraad van Verschure Amsterdam was aanwezig om met het personeel van de IGMA een dronk te wijden aan de nieuwe aanwinst. Directeur Drs. R. Hoegen van de IGMA drukte in een korte toespraak zijn bewon dering uit voor wat de mensen van Verschure presteerden. Naar aanleiding van een grapje zei hij nog: Hoewel er gezegd is, als U er nóg vier bestelt, krijgt U er een cadeau, zullen we toch maar even wachten. Wel zou ik de cadeau-machine alvast willen ontvangen! "En als wij weer iets bestellen, dan staat U op de eerste plaats!" De secretaris van de ondernemingsraad kon daarop antwoorden: "U kunt het beste maar meteen bestellen, want de cadeau-machine zit in de overcapaciteit van deze elevator!" Enkele technische gegevens De elevator heeft in zwaar graan een opbrengst van 400 ton per uur. De twee vacuumpompen worden ieder aangedreven door een 315 pk dieselmotor. Elektrische stroom wordt geleverd door een wisselstroomgenerator, aangedreven door een 240 pk diesel. De twee zuigbuizen kunnen respectievelijk 14 en 16 meter buiten het ponton reiken. De vertikale zuigbuizen zijn ieder 25 meter lang. Natuurlijk heeft deze afdeling dit project niet alleen uitgevoerd. Op de tekenkamer is het ontwerp van de Hoogovens verder ontwikkeld en getekend. In de werkplaatsen zijn de constructiedelen samengesteld. Juist aan de hoge eisen van een zuivere en nauwkeurige constructie konden zij ten volle voldoen. De heer Drijver besloot zijn rede met de woorden, die in januari 1924 bij het in ge bruik stellen van de eerste Nederlandse hoogoven zijn gesproken: "Zoals heden uit kleine vlam een grote brand, zoo ontstond uit kleine gedachte een groote schepping, dank zij aller eendracht, samenwerking en groote toewijding." Hoogoven 6, een enorme smeltkroes De bovengenoemde eerste hoogoven had een totale hoogte van 45 meter en een jaarproduktie van 375.000 ton. De nieuwe oven is bijna 100 meter hoog en zal een jaar- produktie hebben van 1.250.000 ton. Hoe kan men zich deze inhoud voorstellen? Als aantal locomotieven? Eén loc weegt circa 75 ton. Dus per jaar een 15.000 locs van 15 meter lang; dat is achter elkaar gezet een afstand van 225 km. Of van Maastricht naar Groningen. Als vrachtschepen: 400 vrachtschepen, die ieder 10.000 ton lading kunnen vervoeren. Of als draadnagels voor de timmerman? Een veel gebruikte draadnagel is de twee- duimer. Achter elkaar gelegd zou het een afstand van vijfhonderd maal de omtrek van de aarde beslaan! Van de hierbij geplaatste doorsnede-tekening kan een goede indruk worden gekregen van de opstelling van de oven. Gusto heeft daarvan geleverd: de oven met ringleiding en bordessen, de kap met gas- afvoerleidingen, de boven uitstekende transportbaan, de hellende lift en de inrichting van het bunkergebouw. Met deze hoogoven én met hoogoven 4 in 1958 heeft Gusto duidelijk bewezen derge lijke bijzondere constructiewerken voortreffelijk te kunnen uitvoeren. ■ILENDE LIFT OVENHUIS BUNKERGEBOUW I SCHACHT GIEIDING jVULWAQEN DOORSNEDE HOOGOVEN 6

Het Zeskant | 1967 | | pagina 7