MEER PAARD UIT BLIK UIT DE BEAVER-WERELD! ZWAAR HIJS-WERK IN WAALHAVEN In Het Zeskant van september hebben wij, naar aanleiding van de tewaterlating van de zelfvarende emmermolen Annadah, verteld dat de grote Libische order meer omvat. Ook een rotsbreker, zeven kleine sleepboten, een aantal stortbak ken en enkele andere vaartuigen behoren erbij. Een gedeelte van het kleinere materiaal, in de bouw waarvan Smit Engineering een groot aandeel had, werd al in juli naar Libië vervoerd. Begin november had weer een verscheping plaats. Ditmaal de laatste drie sleepboten, de Sebha, Derna en Tobruk, en het klapstuk-van- het-transport, de rotsbreker Alfil. In de Rotterdamse Waalhaven tilde het m.s. Barenfels met eigen hijsgerei de "Fels-schepen" doen zulke zware klussen altijd met eigen hulpmiddelen! de rotsbreker uit het water, en zette het 28 meter lange en 9 meter brede vaartuig voorzichtig op de houten steunbalken aan dek. Nederlandse bevelen en Duitse commando's én een enkele krachtterm klonken door elkaar, maar iedereen be greep wat de bedoeling was. Het paste allemaal precies, wat niet wegnam, dat de Alfil zowel aan stuur- als bakboord een eindje bui ten het schip bleef steken. Het was me dan ook een flinke deklading. Naderhand werden ook de drie sleepboten aan dek gehesen. In vergelijking met de grote, zware rotsbreker waren dit natuurlijk hijsjes-van-niks. Zoals U ongetwijfeld weet is in Zierikzee de Zeeuwse I.H.C.-tak gevestigd waar men mid delgrote tweetakt kruiskop-dieselmotoren fabriceert, waarvan de vermogens variëren van 500 tot 4000 pk. Deze paardekrachten worden zowel voor schroef- als voor pomp- en generatoraandrij ving gebruikt. Wat U echter waarschijnlijk nog niet weet is, dat sinds kort het vermogen per cilinder kan worden verhoogd van 200 tot 220 pk (bij ge lijkblijvend toerental van 300 toeren per mi nuut) door opvoering van de gemiddelde effektieve druk van 7,75 naar 8,5 kg/cm2. Dit, dank zij de uitgebreide beproevingen die de laatste jaren op onze 1-cilinder proefmotor zijn gedaan en die tot een aanmerkelijke ver laging van de warmtebelasting van verschil lende vitale delen hebben geleid. De verbeteringen zijn zodanig, dat de tem peraturen van zuiger en cilinderdeksel op 80% van de oorspronkelijke waarde zijn ge komen. Daar bovendien de kleptiming zodanig is ge wijzigd, dat de kompressie later begint, zul len, ondanks de hogere spoeldrukken, de topdrukken nauwelijks toenemen. Al met al dus een vermogensvergroting, die niet ten koste gaat van de betrouwbaarheid. Integendeel de resultaten zijn zodanig, dat met deze vermogensvergroting slechts een beperkt deel van de verkregen winst wordt opgesoupeerd. Daar de verkoopprijs der eenheden niet evenredig stijgt, zal een lagere prijs per paardekracht samen kunnen gaan met een verhoging van de betrouwbaarheid, hetgeen deze ingeblikte Zeeuwse paarden op de markt ten goede zal komen. "Marianne" krijgt een broertje In C.S.-berichten, het wekelijkse mededelingenblad van Conrad- Stork lazen wij het volgende Beaver-nieuws: In Groningen is een groot zandwinningsproject. De firma, die het project uitvoert, heeft hier de Beaver-King Marianne aan het werk. Men heeft zulke goede ervaringen met de Beaver, dat Marianne er een zusje of zo U wilt een broertje bij krijgt; een Beaver-King booster. Binnenkort dus nog vlugger en nog meer zand uit de Groningse bodem. Naar Italië Weer nam een Beaver de trein! Ditmaal de Beaver-Master Pasqualina, die in stromende regen in de Merwedehaven in Rotter dam op vijf spoorwagons werd geladen (zie foto). Doel van de reis: Italië. Wanneer U dit leest draait de Pasqualina al in de omgeving van Porto di Vasto aan de Adriatische kust.

Het Zeskant | 1967 | | pagina 8