n E i ni 3 GE i i n ri H Tff! L RIEK NOORDWYKERHOUT umJ grote terrein is nog ruimte genoog voor eventuele verdere uit breidingen." "Welke produkten worden vervaardigd?" "Dat is in enkele woorden moeilijk te zeggen. Het is zo, dat D.M.N. voor ongeveer drie-kwart van de produktie als toeleverancier op treedt. Het resterende kwart deel van de produktie bestaat uit complete installaties, zoals Maxim zeewaterverdampers, die bij voorbeeld op het Russische booreiland Chazar zijn aangebracht. Dan staan de, destijds door Verschure ontworpen, pompen voor lens-, ballast- en transferdoeleinden aan boord van schepen op het produktieprogramma. Van Conrad-Stork is D.M.N. subcontractant voor de vervaardiging van de uit Amerika afkomstige S en S-machines voor de fabricage van golfcarton. Als toeleverancier worden de volgende onderdelen vervaardigd: onderdelen van DAF-motoren, achterbruggen, frames en andere constructiedelen voor de Hyster hefwerktuigen. Ook cutterladders voor de I.H.C. Beaver. Het toeleverancier zijn heeft voor D.M.N. goede vruchten afgewor pen. Er zijn echter de nodige risico's aan verbonden, vooral bij een lagere conjunctuur. Daarom tracht D.M.N. meer eigen produkten aan te trekken met de volgende resultaten: ■1 Een herfstige middag met mist en gestaag vallende bladeren van de nog kleurige bomen in de omgeving van Noordwijkerhout. Buiten het dorp, temidden van uitgestrekte, en nu zo kale, bollen velden ligt een tot de I.H.C. behorende vestiging: De Machinefa briek Noordwykerhout N.V., kortweg D.M.N. genoemd. "Wat maken ze eigenlijk bij dit bedrijf?" "Hoe lang bestaan ze al?" en nog vele andere vragen kwamen bij ons op. Bij Ir. de Munck, bedrijfsleider van de fabriek, kregen we er ant woord op. "Wanneer en waarom is de fabriek begonnen?" "Om bij het tweede deel van deze vraag te beginnen. Het doel van Verschure Amsterdam was om verschillende onderdelen en apparaten, die anders buitenaf besteld werden, in een nieuwe, door hen op te richten, fabriek te laten vervaardigen. Dat was in 1950. In 1956 en 1965 is de fabriek uitgebreid, zodat het bedrijf er nu uitziet als op de luchtfoto. In het houten gebouw, op de voorgrond, zijn onder andere de ad ministratie en de tekenkamer gehuisvest. Op het ruim zes hectare Onderdelen voor DAF-motoren. In samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschap pij is een beweegbare bodem voor instructiezwembaden ontwikkeld, opdat door een eenvoudige handeling dit bad in een wedstrijdbad kan worden omgezet. De eerste definitieve opdracht, voor Hee renveen, is kortgeleden ontvangen. Licentiecontracten zijn afgesloten met: Albert Frankenthal uit Duitsland, voor de vervaardiging van diep drukcilinders voor de grafische industrie. Westinghouse Brake and Signal Company, Engeland voor de ver vaardiging van diverse soorten sluizen voor de procesindustrie. Voor het laatste en voor een nieuw terrein, namelijk het mechani seren en automatiseren van de produktie en het transport in de zelfde procesindustrie, is een verkoopmaatschappij in oprichting, T.B.M.A.-Europe N.V., waarin D.M.N. voor 50% deelneemt". "Is er nog iets te vertellen over de personeelsbezetting en daar mee samenhangende problemen?" "Op het ogenblik werken hier ongeveer 130 mensen. Veel personeelsleden zijn afkomstig uit de bollenbedrijven en moes ten indertijd eerst worden omgeschoold. In de eigen leerschool worden jeugdige werknemers opgeleid volgens het Bemetel-leer- systeem. Om een betere samenwerking te verkrijgen, is in iedere afdeling een werkgroep ingesteld, die zo veel mogelijk wordt betrokken bij de vele problemen die zich in de afdeling van het bedrijf voor doen. Er wordt bijvoorbeeld gesproken over de werkmethoden, mogelijke verbeteringen van de arbeidsomstandigheden en de al gemene voorlichting in het bedrijf. Wij menen, dat wij hierdoor een betere samenwerking in het bedrijf bereiken. De personeelsvereniging is zeer actief en voor de kaart- en toneel avonden, als ook voor de voetbal-zomercompetities tussen bedrij ven uit de streek, bestaat altijd een grote belangstelling". "Hartelijk dank voor deze informaties, heer de Munck. De Zeskant- lezers hebben nu een indruk van D.M.N. gekregen!"

Het Zeskant | 1967 | | pagina 9