WERK ONDER HANDEN PER De sleepkop heeft een spuitinstallatie voor het loswerken van de harde grond. In het ontwerp is ook een sleepkop opgenomen met een, door hydraulische motoren aangedreven, rol met tanden vóór de zuigmond, die de grond "openscheurt". Dit wordt een "ripper" genoemd, wat leidde tot de spontane naamgeving van de zuiger: Jack the Ripper. Op het moment dat wij dit schrijven eind de cember gebruikte men de ripperkop nog niet. Het gaat nog steeds goed met de sleepkop plus spuiters. Jack the Ripper is niet door ons gebouwd, maar wel zorgden wij voor de complete baggerinstallatie. Het vaartuig is, inclusief de zijpontons, 17,00 meter lang, ongeveer 9,50 meter breed en heeft een diepgang van 1,10 meter. De vier zijpontons zijn demonteer baar. In het hoofdponton staan twee motoren van elk 450 pk: één voor de aandrijving van de standaardbaggerpomp en de hydrauli sche pompen, één voor de voortstuwing (Schottel installatie). Tij dens het sleepzuigen fungeert Jack the Ripper als duwboot. Omdat de scheepvaart doorgang moet vinden, worden de bakken namelijk over de kop geladen. Werken bij nacht Jack the Ripper is sinds juli '67 bezig met het "afschrapen" van de onhandelbare bodem van de vaarweg. Men begon bij Lemmer, waar wij op een stralende, schrale winterdag het opmerkelijke bagger- werktuig op de Grote Brekken bezig zagen. Bakken varen heen en weer tussen Jack the Ripper en de huidige stortplaats in het stroomkanaal bij Lemmer. Hier wordt de specie weer opgebaggerd door de cutterzuiger St. Jozef en weggeperst naar terreinen, waarvan de bestemmingen nogal verschillend zijn, namelijk een begraafplaats en een recreatiegebied. Tijdens het wisselen van bakken viel ons op, hoe gemakkelijk en snel met Jack the Ripper gemanoeuvreerd kan worden. Net een plezierbootje! Het baggervaartuig is sinds kort voorzien van een radarinstallatie, om ook 's nachts en bij slecht zicht te kunnen blijven werken. Men hoopt met de werkzaamheden zo ver te vorderen, dat het Sneker- meer gepasseerd is voordat het zomerseizoen losbarst en voordat de watersporters zó van het water bezit nemen, dat de baggeraars te veel gehinderd worden. Dat hebben de ervaringen in de afgelo pen zomer bewezen! Maar zover is het nu nog niet. De uitspanning met de schone naam "Dansamar" bij de brug over het Stroomkanaal was nog in winter slaap. In het natte gras zonder gezellige zitjes stonden eenzaam paddestoellampen. De vletjes, om in rond te peddelen, lagen op hun kop, keurig in een rij. Over het wijde Friese land heerste een rust, die het een heel aparte bekoring gaf. (O O) 1 CO nummer Omschrijving Bestemming Uitvoerder Stadium 573 9000 m3 sleepzuiger "Prins der Nederlanden" Engeland Gusto te water 576 800 I emmermolen "Annahda" Libië Veco te water 579 3000 m3 sieepzuiger "Hillah" Irak SK in aanbouw 585 5000 m3 sleepzuiger "Sanderus" België SK te water 703 booreiland "Sedneth II" Nederland Gusto in aanbouw 706 4800 m3 sleepzuiger "H.A.M. 308" Nederland SK in aanbouw 707 snijkopzuiger Nederland Klop in aanbouw 708 vierpotig booreiland Nigeria Gusto Veco in aanbouw 709 SBM olie-losboei Gabon Gusto in aanbouw 710 snijkopzuiger 2200 pk Nederland Klop in aanbouw 711 835 I emmermolen Polen Klop Veco tekenkamer 712 hefeiland 4- 2 kranen Panama Gusto Veco tekenkamer 713 snijkopzuiger 2500 pk Thailand Klop tekenkamer 714 1000 tons drijvende kraan vier 60-tons lieren Italië Gusto tekenkamer 715 SBM olie-losboei Cabinda Gusto tekenkamer 716 snijkopzuiger 8000 pk Panama Gusto tekenkamer 717 snijkopzuiger 2200 pk Panama Klop tekenkamer 718 booster 2200 pk Panama Klop tekenkamer 719 veerboot "Free Enterprise IV" Engeland Gusto tekenkamer 720 SBM olie-losboei Libië Gusto tekenkamer 721 I.H.C. Omnibarge 600 m3 België Veco tekenkamer 722 I.H.C. Omnibarge 600 m3 België Veco tekenkamer 723 I.H.C. Omnibarge 600 m3 België Veco tekenkamer 724 rotsbreker Rusland Veco tekenkamer Grote reparaties: Veerboot "Stena Danica" Engeland Oranjewerf Veerboot "Free Enterprise 1" Engeland Oranjewerf Sleepzuiger "P. C. S. van Hattem" Nederland SK Diverse opdrachten Materiaal voor SBM olie-losboei Egypte Gusto Twaalfpotige Jacket Engeland Gusto 22 driepotige well-jackets Cabinda Gusto Landingsbrug voor Benelux-Haven Nederland Gusto Staalconstructiewerk elektr. centrale Flevoland Nederland Gusto 2 Aanleginrichtingen veerboot Kruiningen-Perkpolder Nederland Gusto Landingsbrug HAL New York U.S.A. Gusto Koelinstallatie Oxystaalfabrieken Nederland Gusto Verlenging sleepzuiger "Yolanda" Panama Veco Vier laadbomen voor graanelevatoren Nederland Veco Polyester casco's voor jachten Diverse landen Polyboat Polyester zwembadelementen Nederland Polyboat Polyester onderdelen voor bussen en trams Nederland Polyboat Baggerinstallatie emmermolen 1.5109 Australië Klop SK Aantal snijkopzuigers I.H.C. Beaver Diverse landen Klop Complete zuigbuis (1000 mm), sleepkop met spuiters Frankrijk SK Cutter-zuig installatie Nederland SK Onderdelen voor Smit-M.A.N. motoren Argentinië SK Groot aantal onderdelen voor snijkopzuigers en sleepboot "Antar" Egypte SK Complete drijvende leiding België SK Smit-M.A.N. motoren, totaal 17.000 pk Diverse landen SK Vier km persbuizen Diverse landen SK 78 Sublime schroefasafdichtingen Diverse landen SK Baggeronderdelen en baggerinstrumenten Diverse landen SK Smit-Bolnes motoren, totaal 19.600 pk Diverse landen Smit-Bolnej Automatische strandherstel installatie Italië SK

Het Zeskant | 1968 | | pagina 5