TWEEDE KOPRALOSSER NAAR ROTTERDAM SNELLE VERPLAATSING VAN DE "ILE DE FRANCE Half december is de tweede kopralosser, die door Verschure ge bouwd is naar Rotterdam gesleept. De eerste werkt al een maand of vier bij de Graan Elevator Maat schappij aan de Botlek of in de Maashaven. Die eerste maanden zijn wel zwaar geweest voor deze eerstgeborene. Allerlei kinderziektetjes moesten bekeken en overwonnen worden. Wat trillingen hier en wat trillingen daar, dit nog wat veranderen en dat een beetje bijstellen! Al die tijd lag "nummer twee" rustig bij de werf te wachten en zijn daar de noodzakelijke kleine wijzigingen meteen uitgevoerd. Het belangrijkste is echter, dat de "woeler", een soort snijkop vóór de zuigbuis en de uitschuifbare "slurf" ten volle blijken te voldoen. Juist voor kopra, dat is het gedroogde vruchtvlees van kokosnoten, is de woeler noodzakelijk. De losgestorte kopra koekt namelijk samen, maar mag absoluut niet beschadigd worden bij het los woelen. Gemakkelijk toevloeiende stortlading, zoals tarwe, mais, milletzaad, lijnzaad enz., kan zonder meer door deze losser worden opgezogen. Maar ook al die soorten, die de handelaren "derivaten" noemen. Dat is afval van kopra, soja, graan enz. waartussen losse schilletjes en andere verontreinigingen zitten. Deze zijn gewoonlijk samengekoekt en vloeien slecht toe. "Wie er voordeel bij heeft, dat de schepen met kopra sneller gelost worden?" Natuurlijk de Rederij, de overslagbedrijven en de stuwadoors. Want "tijd is geld" en zoveel te langer een schip in de haven ligt, zoveel te meer havengelden er betaald moeten worden. Maar ook de havenwerkers! Zij moesten tenslotte bij die gewoonlijk vieze en oude vrachtschepen in de stoffige ruimen de kopra los- scheppen. En de geur van zo'n lading is nou ook niet zo aangenaam. Onze kopralosser maakt hun het werk heel wat prettiger. Het is alweer twee jaar geleden dat het boor eiland lie de France aan de opdrachtgever opgeleverd en doordezeesleperZwarteZee naar Sénégal getransporteerd werd. Sindsdien heeft het booreiland, al is het dan met weinig resultaten, voor de Afrikaanse kust naar olie gezocht. Inmiddels is het booreiland aan een andere oliemaatschappij verhuurd en zodoende is het van Sénégal over een afstand van 1880 zeemijlen naar Gabon gesleept door de sleepboten Clyde en Brltonla. In enkele droge gegevens kan deze tocht als volgt omschreven worden. Vertrek; 7 oktober 's middags 2 uur. Helicopterdek naar binnen ge klapt. Palen op volle lengte, waarvan 5 meter onder het vlak uitste kende en 72 meter boven dek. Aankomst; 29 oktober 's ochtends om 10 uur. Onmiddellijk begonnen met het plaatsen van het eiland. Ponton op werkhoogte 3 uur 's middags, dus 5 uur later. Reeds eerder is voor de kust van Gabon op verschillende plaatsen olie aangetroffen zodat een olievondst zeer waarschijnlijk is, I

Het Zeskant | 1968 | | pagina 8