BEROEMDE SCHEPEN BIJ ORANJEWERF "Mi Amigo - Panama" staat er op de achtersteven van de 60 jaar oude Duitse vrachtvaarder. Fredericia-Kolding staat er nog te lezen op de achtersteven van het andere schip, een 40 jaar oude Scandi navische passagiersboot. Beide schepen zouden al lang in de ver getelheid zijn geraakt, maér, het zijn "beroemdheden" geworden. Op de Mi Amigo staat óók de naam Caroline en met grote letters prijkt op de zijwand van de passagiersboot "Radio Caroline". Ja, het zijn de beat- en popschepen "Caroline South" en "Caroline North", de drijvende radiostations, die "zoveel reclame door hun uitzendingen deden" en die door hun programma's vol pep-plaatjes ook buiten Engeland veel luisteraars hadden. Tot het moment, dat de Engelse wetgever ingreep en het uit was met de muzikale pret. Vanaf dat ogenblik heerst er een sfeer van grote geheimzinnigheid rond de twee schepen. Wat gaat er waar mee gebeuren? Begin maart lagen ze plotseling in de Amsterdamse haven, daar heen gebracht door de mannen van Bureau Wijsmuller. Waarom? Niemand weet het of mag iets zeggen. Een paar dagen later kregen wij er wat mee te maken. Beide sche pen, opvallende verschijningen door de zeer lange zendmasten kwamen naar Verschure's Oranjewerf. De Mi Amigo werd hier op de dwarshelling drooggezet, zusje Caroline ging even bij de werf van Verschure in dok. Korte tijd later lagen de twee radioschepen weer bij de Oranjewerf in het water, in afwachting van de dingen die gaan komen. De Mi Amigo lag nog hoog op de helling, toen wij met de heer J. Koutstaal, bedrijfsleider van de Oranjewerf, een gesprek over deze "geheimzinnige klanten" hadden. Hij vertelde opdracht te hebben gekregen om beide schepen aan een uitgebreide inspectie te on derwerpen. "Wat er dan verder gaat gebeuren weet ik niet", aldus de heer Koutstaal. "De opdracht tot droogzetten en nazien kwam via Wijsmuller van iemand of instanties die mij geheel onbekend zijn". Onze collega s van "de Noord Amsterdammer" schreven in hun krant: "Zelfs de kapiteins van de Mi Amigo en de Caroline weten niet wat hun toekomst is: opnieuw zenden voor de Engelse kust of een andere bestemming. Eén van hen vertelde: het enige wat we weten is dat we de schepen hier moesten laten inspecteren. De Hollandse bemanningsleden zijn nog aan boord van de Mi Amigo en de Caroline, maar van de discjockeys en de eigenaar(s) is niets te bespeuren. Bovendien is niemand van plan iets te vertellen over de toekomst van de schepen". Zo bleef de geheimzinnige sluier rond de twee oude, maar be roemd geworden radioschepen bestaan! Begin april, toen de kopij van dit Zeskant naar de drukker moest, hebben wij nog een keer met de heer Koutstaal gebeid. Het laatste nieuws was toen, dat de bevoorradingsschepen Offshore I en II ook naar de Oranjewerf zullen komen in afwachting van nadere beslissingen. Als die beslissingen, evenals die voor de radioschepen, dan ook maar werk voor de Oranjewerf beteke nen, "want", zo zegt de heer Koutstaal, "daar is het ons om te doen".

Het Zeskant | 1968 | | pagina 8