NATIONALE BEROEPEN MANIFESTATIE IN UTRECHT Uit 't Beavernest! Begin april deden ruim 300 jongeren mee aan de 6e Nationale Beroepenmanifestatie in Utrecht. Uitverkoren om aan deze "show van vakkennis" deel te nemen waren ook twee van onze jonge collega's: Klaas Hum mel uit de machinefabriek Smit Kinderdijk, en Wim de Vries, afd. Scheepsbouw Gusto. De Irenehal van de Jaarbeurs bruiste drie dagen lang van ingespannen jeugdige activi teit. In de groep "metaaldraaien" waren vijf deelnemers, w.o. onze Klaas. Het maken van een compressortje was hun verplichte taak. "Veel werk voor 20 uur", vertelde het jury lid, de heer J. G. Baltus. En de leermees ter van Klaas Hummel, de heer J. Verkerk, merkte op: "Ze hebben er de handen vol aan". Wim de Vries moest, met de drie andere jon gens in de groep "scheepsbouw", uit plaat 1. In Sliedrecht heeft men de primeur Om Beavers op te fokken, Er staan daar op het werfterrein Ontzettend grote hokken. De drachttijd van zo'n Beaver is Zo tussen drie-vier weken, Een voorspoedige bevalling volgt En 't zaakje is bekeken. 2. Zo peinsde ik op zekere dag Toen ik 't wonder zag gebeuren, Want achter in dat grote "hok" Bevonden zich twee deuren. Toen plotseling met brute kracht Die deuren gingen vaneen, En in die grote opening Een "Beavertje" verscheen. een dekhuis met mast op schaal in elkaar zetten. Ook hier moest stevig worden aan gepakt om het werkstuk in 20 uur klaar te krijgen, was de mening van de heer Meer man, leermeester van Gusto. Hard werken dus, en dat, terwijl de hele dag voortdurend mensen op je vingers staan te kijken. Niet alleen je eigen leermeester en de leden van de jury, maar ook de honder den bezoekers, voornamelijk leerlingen van scholen. Daar zijn soms heel leuke meisjes bij en dat werkt wel eens even storend. Show van 46 beroepen. Zo'n beroepenmanifestatie, een demonstra tie van de verschillende landelijke vakoplei dingsorganen, is een boeiende belevenis, die door de deelnemers met grote ernst wordt opgevat. Dat merk je als toeschouwer dui- Wim de Vries 3. Heel statig rolt-ie uit moeders schoot En kijkt de wereld in, Maar toen hij in het water zwom Kreeg hij 't pas naar z'n zin. Daar zwommen nog twee broertjes rond Noem hen maar "Kwan" en "San", Die gingen emigreren Naar China en Japan. 4. Wat kan het in ons wereldje Toch wonderlijk toe gaan, Want een ander soort van beaver Kwam uit 't buitenland hier aan. Zij knagen en ze vreten maar Ondergraven onze dijken, Zodat in menig polderland De dijk wel moest bezwijken. delijk. Er worden muurtjes gemetseld, tegels gezet, kleren en schoenen gemaakt, stoelen en tractors gerepareerd, wastafel en geisers geïnstalleerd, straten aangelegd, prenten gedrukt, glas geblazen, koekjes en schotels opgemaakt, boeken ingebonden, gelast, ge timmerd, gehamerd, geschilderd, geklopt, gekapt en geknipt, gekookt, gebraden en gebakken. En dat drie dagen lang. Het mocht Klaas Hummel en Wim de Vries niet gelukken om in de prijzen te vallen. Maar, kennen wij niet allemaal de uitdruk king over het spel en de knikkers? Het mo gen meedoen is op zichzelf al een hele eer. Ergens lazen wij in een stand: "Vakoplei ding... dat wil zeggen een fundament waar je op kunt bouwen". Dat laten zien is in de eerste plaats het doel van de jaarlijkste Na tionale Beroepenmanifestatie. Klaas Hummel 5. Maar onze Beavers zijn een soort Die naar 't buitenland toe gaan, Zij graven en zij knagen ook Maarleggen dijken aan. Ze zwermen uit, over heel de aard Over land, rivier en zee En allen met 't garantie merk Beaver van I.H.C. 6. Nu wacht ik op een tweede wonder Dat gaat vast nog gebeuren, En staar ik dikwijls in gepeins Naar die twee grote deuren. Ik zie 't al in gedachten aan Dan zullen jullie 't horen, Dat hier in Sliedrechts Beavernest Een vierling is geboren. Gédégé.

Het Zeskant | 1968 | | pagina 11