ruggang staat echter dat onze bedrijfsscholen goed bezet zijn met 228 leerlingen. In totaal vergden de lonen, salarissen en overige personeelskosten in 1967 een bedrag van 61.263.000,of bijna 1,2 millioen gulden per week. Na diverse besprekingen met de werknemers- vak verenigingen werd een uniforme winstdelingsrege- ling ingevoerd voor het gehele personeel. Verder kwam er een nieuwe pensioenregeling voor de be ambten tot stand. Hiervoor werd een centraal pen sioenfonds opgericht. De ontwikkelingen op het gebied van de harmoni sering van de arbeidsvoorwaarden hebben onze vol le aandacht. In de loop van 1967 zijn in de diverse bedrijven vele vergaderingen met ondernemingsraden gehouden, die ook dit jaar weer het hunne hebben bijgedragen tot de goede gang van zaken in onze onderneming. Bedrijfsuitrusting In het afgelopen jaar werd voor een bedrag van ruim 8 millioen gulden in de I.H.C. bedrijven geïn vesteerd. In verband met de integratie van de beide bedrij ven te Kinderdijk werden de koperslagerijen samen gevoegd en in een nieuwe hal gehuisvest en werden verder diverse afdelingen en magazijnen gecombi neerd. Er kwam een centrale zuurstofvoorziening tot stand en het machinepark werd o.a. uitgebreid met enige draaibanken en een lasinstallatie voor perspijpen. Bij De Klop werd de scheepsbouwhal verbouwd en bestemd voor de constructie van de I.H.C. BEAVERS en de I.H.C. GIANTS. Deze kunnen nu geheel onder dak en onafhankelijk van de weersomstandigheden worden gefabriceerd. Ter vervanging van deze scheepsbouwloods is bij De Klop een nieuwe voorbewerkingshal gebouwd. Van de aangeschafte machines kunnen wij noemen: een radiaalboormachine, een fraisband en een por taal brandsnijmachine. In Schiedam werd een nieuw bedrijfskantoor in ge bruik genomen en werd de afdeling Petro-Chemie o.a. verrijkt met een las- en stelvloer en een Coles- kraan. Verder werden C02 las-installaties aange schaft en enige grote kotter- en fraisbanken. In afwachting van de op handen zijnde verhuizing van de machinefabriek van Verschure zijn er in Amsterdam wat de grote machines betreft slechts 2 center-draaibanken aangeschaft. In Zierikzee kon Smit Bolnes een nieuwe teken kamer in gebruik nemen. D.M.N. breidde zijn machi nepark uit met een caroussel bank. Bij het M.T.I. werd een ruimte ingericht voor het elek tronisch laboratorium. Het groeiend aantal opdrachten voor ontwerp- en projectenwerk deed ons besluiten Smit Engineering uit te breiden. Research en ontwikkeling De verbetering van onze produkten en de ontwikke ling van nieuwe produkten heeft de volle aandacht. Vooral ons centrale laboratorium, het M.T.I. in Delft, heeft hiervoor het afgelopen jaar veel gedaan. Proefnemingen werden verricht met sleepkoppen voorzien van mechanische snij-inrichtingen en hoge- druk waterstralen, waarbij veelbelovende resulta ten werden bereikt ten aanzien van de verhoging van het rendement van sleepzuigers. Verder werden proeven genomen op het gebied van de inzinking van de paalvoeten van hefeilanden in de zeebodem. Een aantal meetinstrumenten voor gebruik op bag- gerwerktuigen werd ontworpen. Het M.T.I. riep een service-afdeling in het leven om de aannemers bij de metingen behulpzaam te zijn en zodoende het rendement van de baggerwerktui- gen te verhogen. Het M.T.I. verrichtte voorts een aantal research-op- drachten voor derden. Op grond van de gunstige resultaten van praktijk-

Het Zeskant | 1968 | | pagina 4