POOLSE ZEESTER GLEED IN HET IJ Volgens de traditie bij Verschure was er ook bij deze tewaterlating een bloemenmeisje. De 6-ja- rige Henneke Flierman haar vader werkt in de koperslagerij mocht bloemen aanbieden aan de doopvrouw, mevrouw Urszula Rucinska. Foto rechts: "Haddekiedee", daar gaat de fles! "Haddekiedee", zei iemand op de werf van Verschure, vrijdagmid dag 5 april om ongeveer half zes, toen de fies champagne kapot sloeg tegen het casco van de CO 711Mevrouw Urszula Rucinska, echtgenote van de heer M. Rucinski, Handelsraad van de Ambas sade van de Poolse Volksrepubliek, verrichtte de doop van de emmermolen Rozgwiazda. Deze voor ons misschien wat moeilijk uit te spreken naam betekent "zeester". Vlot gleed de zeester in het water. Zéér vlot, want het casco lag hoog op de helling en stoof daarom met grote vaart in het IJ, een flinke boeggolf voor zich uit duwend. Vanaf de tribune keken de genodigden, waaronder zich enkele belangrijke Poolse gasten bevonden, toe hoe de Rozgwiazda door sleepboten werd opgevangen en teruggebracht naar de werf. Wij bouwen deze diesel-elektrische emmermolen voor het Staats- zeebaggerbedrijf in Polen. Gdansk zal de thuishaven zijn van dit baggervaartuig, dat met zijn emmers van 835 liter ook kan werken in hartje winter, in gebroken ijs bij temperaturen van 20 graden onder nul! De normale baggerdiepte van de Rozgwiazda bedraagt 13 meter, de maximale baggerdiepte 19 meter. Hoge verwachtingen Men verwacht, dat de nieuwe emmermolen in staat zal zijn om meer dan 30% van het baggerwerk te doen, waarvoor tot nu toe 14 oude re baggermolens nodig zijn. Dit lazen wij in een Poolse krant, die ook vertelde, dat het voornaamste werkterrein van de Rozgwiazda zal liggen bij Swinoujscie, de haven aan de Swine, vlak bij de grens met de D.D.R., de Oostduitse Volksrepubliek. Hier moet de vaarweg worden uitgediept om het ook grote schepen mogelijk te maken de nieuwe kolenoverslag in Swinoujscie te be reiken. Aan de Poolse "zeester" wordt nu druk verder gebouwd, want wij moeten de emmermolen in augustus a.s. leveren. De Poolse "zeester" stuift van de helling af, het IJ in.

Het Zeskant | 1968 | | pagina 7