IETS OVER SCHOTTEL Grote demonteerbare cutterzuiger Van een Belgische relatie kregen wij opdracht voor de bouw van een grote, demonteerbare cutterzuiger met paalwagen en anker bomen. De "vitale afmetingen" van deze zuiger zijn: lengte van de pontons: 45,00 m, breedte: 10,50 m, holte: 3,00 m. De zuiger is verdeeld in acht pontons (één hoofdponton, zes zij pontons en één paalwagenponton) en kan uit elkaar gehaald wor den met het oog op transport over de weg. De baggerdiepte van de cutterzuiger, waarin een vermogen van ongeveer 3500 pk zal worden geïnstalleerd, bedraagt 16 meter. Het is een Smit Kinderdijk/Verschure co-produktie. Het casco wordt in Amsterdam getekend en gebouwd; de afbouw gebeurt in Kinderdijk. Deze opdracht heeft weer een zeer korte levertijd: november 1968 moet de zuiger klaar zijn! Zuiginstallatie voor strandherstel De aanleg van havendammen in de buurt van Genua had een wij ziging in de zeestroming tot gevolg, waardoor het zandstrand gelei delijk ging wegspoelen. Zeer tot ongenoegen van de badgasten ei van degenen, die aan deze gasten geld verdienen! Een flink g« deelte van het weggespoelde zand komt bij een van de haven dammen terecht. Een installatie op de pier zal het zand hier wegzuigen en via vier boosters want de afstand is groot! terugpersen naar het "aan getaste" strand. De bij Smit Kinderdijk uitgedachte installatie wordt bij Verschure getekend en gebouwd. Er wordt veel gebruik gemaakt van "Beaver" standaard onderdelen. In augustus van dit jaar moet de originele zuiginstallatie klaar zijn. Wij vertellen U er zeker nog eens meer over. In Oberspay/Rhein, dat ongeveer tien kilo meter stroomopwaarts van Koblenz aan de oever van de Rijn ligt, begon Josef Becker ongeveer 45 jaar geleden een kleine werk plaats voor reparatie aan en vervaardiging van landbouwwerktuigen. Al spoedig nam hij ook de bouw van vletten ter hand en gaf aan zijn bedrijf de naam Schottel-Werft. Ook vandaag zijn de Schottel-vletten nog steeds een bekend begrip langs de Rijn. Weldra werden ook grotere van motoren voorziene boten gebouwd, en in en na de laatste wereldoorlog werd een voorstuwings- en besturingssysteem ontwikkeld, dat in ze kere mate vergelijkbaar is met het staartstuk van een buitenboordmotor. Vooral deze uit vinding, die bekend staat als de Schottel- roerpropeller, heeft grote bekendheid ge kregen. Kort omschreven is de roerpropeller een transmissie tussen de motor en de schroef, bestaande uit 2 haakse tandwieloverbren gingen. Het bijzondere is echter dat het on derste gedeelte van de roerpropeller met de schroef oneindig in beide richtingen kan wor den gedraaid, zoals op de hierbij geplaatste doorsnede van een dergelijke roerpropeller te zien is. Door deze besturingsmogelijkheid van de schroef wordt dus de stuwkracht te vens gebruikt als stuurkracht. Deze kracht kan bovendien naar alle rich tingen worden gewend, dus niet alleen dwarsscheeps, maar ook naar het voorschip. Is de richting van de stuwkracht ongeveer dwarsscheeps, dan zal het schip praktisch om zijn eigen as rond gaan draaien. Wordt de stuwstraal naar voren gericht, dan gaat het schip achteruit varen. De roerpropellers worden geleverd in een aantal typen, met vermogens van circa 30 pk tot ongeveer 1300 pk. Een zeer universele toepassing van de Schottel-roerpropeller werd bereikt door de ontwikkeling van de Schottel-navigator, een complete installatie voor voortstuwing en besturing, bestaande uit een zelfdragend frame waarop de motor is geplaatst en de stuurstand. De plaatsing aan boord van een vaartuig vergt betrekkelijk weinig voorzie ningen. De roerpropeller is bij een Schottel-naviga tor veelal voorzien van een hydraulische in richting voor het uitzwenken en het verti caal verstellen. Het uitzwenken van de roer propeller maakt het mogelijk om ook bij ge laden schip de schroef boven water te bren gen, zodat in geval zich daarin een tros of iets dergelijks bevindt de schroef kan wor den vrijgemaakt zonder dat het schip be hoeft te worden drooggezet. De verticale verstelmogelijkheid draagt in belangrijke mate bij tot handhaving van het grootst mogelijke rendement onder alle om standigheden. Bij leeg schip wordt de roerpropeller zover naar beneden gebracht dat de schroef vol doende diep onder water komt en de grootst mogelijke stuwkracht, ook achteruitvarend, levert. Zodra het schip is geladen, zal de schroef onder het vlak uitsteken en gevaar lopen te worden beschadigd door aanraking met de bodem van het vaarwater. Dan wordt de roerpropeller in zijn hoogste stand gezet. De Schottel-navigator vindt o.m. toepassing op baggermaterieel, zoals b.v. bij de drie Omnibarges, die Verschure heeft gebouwd; ook de bijzondere Giant voor Thailand wordt van een dergelijke voortstuwings- en bestu ringsinstallatie voorzien.

Het Zeskant | 1968 | | pagina 8