'ARDEA' TE WATER BAKKENZUIGER "Nog niet dopen!", zo klonk, versterkt door de megafoon, de stem van de heer E. van den Bergh, bedrijfsleider aan- en afbouw, over het werfterrein van Smit Kinderdijk. En dus bleef de doopvrouwe geduldig nog even met de fles in haar handen staan. Want, ook al is een doopvrouw de centrale figuur bij een tewaterlating, de tech nici hebben het voorlaatste woord! Toen ook de laatste stopping was weggemept kon èn mocht me vrouw P. E. van Lohuizen-van Beek, echtgenote van de heer H. P. S. van Lohuizen, Hoofdingenieur-Directeur van de Haven- en Water werken van de gemeente Amsterdam, de bakkenzuiger Ardea dopen en te water laten. Met kalme gang gleed het 55 meter lange en 14 meter brede ponton van de helling. Het is nog maar een paar maanden geleden, dat de N.V. Bagger- maatschappij Bos Kalis ons de opdracht verstrekte voor de bouw van deze bakkenzuiger, één van de grootste baggervaartuigen van dit type ooit gemaakt. Het was een opdracht, die wegens de zeer korte levertijd, het uiterste vergde van tekenaars, planners, inko pers en bouwers. De bakkenzuiger gaat n.l. een belangrijke rol spelen in een origineel project, waarbij zand uit de Noordzee zal worden gebruikt voor het opspuiten van bouwterreinen in Amster dam-west. De aannemingmaatschappij is contractueel verplicht deze zand- levering aan de gemeente Amsterdam in september te beginnen. En dus moeten wij op tijd met de grote bakkenzuiger gereed zijn! 2 Door een soepele samenwerking tussen opdrachtgever en Smit Kinderdijk lukt het dit haastkarwei volgens plan te voltooien. De tewaterlating van de Ardea was dan ook voor iedereen een belang rijk moment. Ook vertegenwoordigers van de gemeente Amsterdam waren bij dit feestelijk gebeuren aanwezig. Natuurlijk zullen wij t.z.t. in ons Zeskant eens wat vertellen over het grote werk "Noordzeezand voor Amsterdam". In het kort gezegd komt het hier op neer. Foto 1 Onder het wakend oog van ir. W. van Noordt, hoofd bedrijfsleider scheepsbouw, ziet de doopvrouwe, Mevrouw P. E. van Lohuizen-van Beek, wat angstig toe hoe de fles met kostelijke champagne tegen de "Ardea" kapot slaat. Foto 2 De "Ardea" glijdt de eerste meters Foto 3 Nog even en de bakkenzuiger "Ardea" ligt te water. Sleepzuigers halen, op een plaats 20 kilometer uit de kust, het zand van de zeebodem en deponeren het in een bufferput binnen de pieren van IJmuiden. Een profielzuiger haalt het zand uit deze put en perst het naar een drijvende silo-installatie, waarin het met zout vermengde zand wordt gespoeld en ingedikt. Het spreekt vanzelf, dat op de op te spuiten terreinen verzilting zoveel mogelijk moet worden tegen gegaan. Met duwbakken wordt het "zoutloze" zand over het Noordzeeka naal naar Amsterdam gebracht. Met behulp van de bakkenzuiger Ardea wordt vervolgens het zand uit de duwbakken gezogen en door een pijpleiding naar het werk geperst. Naar aanleiding van de beproevingen zullen wij de Ardea in het volgend nummer uitgebreid aan U voorstellen.

Het Zeskant | 1968 | | pagina 3