DE 'NEENDAKARA' TE WATER WIE VERRE REIZEN DOET Foto 1 De "Neendakara" werd in een loods gebouwd. Foto 2 Het maken van een helling om het baggervaartuig te water te kunnen laten. Foto 3 De zelfvarende cutterzuiger gereed voor de tewaterlating. Foto 4 Veel handen maken licht werk! Foto 5 Een vrolijk versierde cutterzuiger op de dag van de feeste lijke, officiële ingebruikneming. Met de heer C. M. Wisse, één van onze technische collega's, die de hele wereld rondreizen om I.H.C.-kennis en -ervaring uit te dra gen, hadden wij een gesprek naar aanleiding van zijn verblijf in India, Op een klein werfje aan de westkust bouwde men een zelf varende cutterzuiger, die wat het mechanische gedeelte betreft familietrekken vertoont met de I.H.C. Beaver Master. Op de werf had men tot dan toe alleen houten vissersschepen ge bouwd. De constructie van zo'n stalen baggervaartuig gaf dat valt gemakkelijk te begrijpen wel wat moeilijkheden, vooral in het begin. Maar onder de arbeiders waren er, die zich, eigenlijk alleen door ervaring, ontpopten als goede lassers. Onder wat wij met westerse opvattingen maar al te gemakkelijk als "primitieve" omstandigheden beschouwen, groeide zo, met weinig modern ge reedschap, maar veel goed handwerk, een flinke cutterzuiger. Om het schip te water te kunnen laten werd tijdens de bouw, die in een loods geschiedde, gewerkt aan een helling van houten liggers. Met behulp van twee, door veel mankracht bediende, lieren werd de zuiger te water gelaten. Hierna volgde, op 30 april van dit jaar, de feestelijke inbedrijfsteliing van het vaartuig door de Indiase Mi nister van Transport en Scheepvaart, Dr. V. K. R. V. Rao. De plech tigheid werd door driehonderd genodigden bijgewoond. De Neendakara was voor deze gelegenheid vrolijk versierd met vele vlaggen. De cutterzuiger kreeg de naam van een vissershaven aan de westkust, ongeveer 200 km ten zuiden van Cochin, in de staat Kerala. Er zijn daar een aantal vissersplaatsen en om de visserij te activeren is met Zweedse hulp een moderniseringsprogramma aan de gang. Een visserijschool in Cochin vormt onder meer een on derdeel van het hulpprogramma. Maar, wil de moderne visserij langs de kust zin hebben, dan moeten er mogelijkheden zijn om de vis te vervoeren; in aken en coasters bijvoorbeeld. Dit betekent dat er gebaggerd moet worden op de verschillende redes, en zo nodig ook in de aangrenzende waterwegen. De zelfvarende cutterzuiger Neendakara zal in dit baggerwerk een belangrijke rol spelen. Gebouwd in India, ten bate van India. iru

Het Zeskant | 1968 | | pagina 4