WAT DOET WRAKHOUT EN PLASTIC B "Water en luchtverontreiniging" zijn onderwerpen waarover steeds meer bezorgd geschreven wordt. Sommigen noemen zelfs al "Vader Rijn" het grootste "open riool" van Europa. En alle vuiligheid stroomt uiteindelijk door de Nieuwe Maas en Waterweg naar zee. "Vuiligheid", niet alleen als vloeistof of fijn verdeelde vaste stof geloosd door fabrieken en schepen, maar ook grotere en kleinere voorwerpen, die rond blijven zwalken. Het plastic is in dat opzicht een grote boosdoener. Meren, kanalen en riviertjes worden steeds meer de vergaarbak van weggeworpen plastic artikelen. Ook in de havens drijft en dobbert van alles rond. Veel hout, dik wijls nog goed en gaaf en natuurlijk allerlei plastic voorwerpen. Bij de hellingen van Gusto Schiedam spoelt steeds veel aan. Een klein hokje van de hellingploeg getuigt er van. Poppen, autotjes en beesten uit plastic zijn tegen de wand ge spijkerd. Speelgoed, dat wellicht achteloos over boord is gegooid door zich vervelende kinderen. Misschien vertellen de aangespoelde poppen in stille, donkere nachten wel van hun trieste belevenissen met de mensenkinderen? Ja, wat doet het M.T.I., ons "Mineraal Tech nologisch Instituut" in Delft? Om aan dit "doen" wat meer bekendheid te geven, zul len wij zo af en toe nieuwtjes van en over het M.T.I. publiceren. Daarmee willen wij dan ook de "geheimzin nige sluier" een beetje optillen, waarmee volgens veel mensen de wetenschap zich zo graag omhult!... OCTROOIEN Er wordt gelukkig nogal eens wat uit gevonden of uitgedacht door de technici van de I.H.C. Zo'n uitvinding moet be schermd worden tegen namaak, zodat niet anderen geld kunnen maken met wat wij hebben bedacht. Een dergelijke bescher ming biedt een octrooi. Wanneer wij in Van Dale kijken wat dit woord betekent, lezen wij: "door de overheid aan een persoon of aan een vennootschap verleend uitsluitend recht (gedurende zekere tijd) tot het maken en verkopen van zeker artikel, het exploi teren van een uitvinding, enz.". De octrooien van I.H.C. Holland worden in Delft door Ir. C. van der Gaag in een zoda nige vorm gegoten, dat I.H.C. Holland er zo veel mogelijk aan heeft. Dat betekent een grote portie werk, dat hij doet samen met de octrooi-contactmannen van onze pro- duktgroepen én metonze octrooi-gemachtig de. Een octrooi-gemachtigde is iemand wiens taak veel lijkt op die van een advocaat. Het verschil is, dat een advocaat optreedt bij een rechtbank, terwijl een octrooigemachtig de dat doet bij de Octrooiraad in Den Haag, de instantie, die in Nederland octrooien of patenten verleent. Op het ogenblik beschikt I.H.C. Holland over 66 verleende octrooien en er zijn 72 aangevraagd. LEVERTIJDEN Smit Kinderdijk gaat een hydraulische cut teraandrijving met cutter en ladder leveren aan een Italiaanse opdrachtgever. De apparatuur zal worden gebruikt om wa terbassins, die dienen voor de bevloeiing van de Po-vlakte, schoon te baggeren. Bij een bezoek aan Parma om één en ander van dit project, waarbij ook de kennis van het M.T.I. is betrokken, te bespreken, kwam o.a. de levertijd ter sprake. Onze opdracht gever vond die wel wat lang. Tijdens de op het gesprek volgende maal tijd presenteerde de gastheer vol trots een flesje wijn met de opmerking dat deze 20 jaar oud was. "Tsjonge, tsjonge, wat een levertijd!", was de reactie van Ir. van der Linde, hydrausta- tisch adviseur van het M.T.I.!...

Het Zeskant | 1968 | | pagina 11