VAN BEVERS EN REUZEN J "Ruamahanga" helpt boeren in Nieuw Zeeland Het is al weer een hele tijd geleden om precies te zijn februari 1966 dat wij in ons Zeskant vertelden, hoe de Beaver King Ruamahanga in onderdelen op grote vrachtauto's over de berg wegen van de Rimutakas in Nieuw Zeeland naar de plaats van be stemming werd gebracht en daar in elkaar gezet. De Beaver, die werd genoemd naar de rivier waarin hij werkt, de Ruamahanga, speelt een belangrijke rol in een project dat tot doel heeft overstromingen uit te bannen in de Lower Wairarapa vallei door een betere afvoer van het water. Door de loop van de rivier te verleggen kan het water veel sneller naar de kust stromen. Ook de afwatering van de omliggende weidegronden wordt daardoor aanzienlijk verbeterd. Nog een voordeel: ruim 5000 ha moerasland kan in vruchtbare weiden worden veranderd. Naar verwacht wordt zullen de boeren in deze vallei, mede door de hulp van de Beaver, over een jaar of zes definitief verlost zijn van de regelmatig terugkerende wateroverlast. "Ikva" vertrok per trein "Een beetje naar binnen toe, hij hangt iets over". Deze en andere opmerkingen klonken over een Rotterdamse kade, toen de Beaver Master ikva op spoorwagons werd geladen voor de reis naar Hon garije. Dit laden moest met grote nauwkeurigheid gebeuren en daarom kwam de duimstok er nogal eens aan te pas. De afmetingen van spoorladingen zijn namelijk aan tal van beperkingen gebonden met het oog op veilig passeren van bv. bruggen, viaducten en tun nels. Al deze beperkingen zijn voor alle west- en oost Europese spoorwegen in voorschriften vastgelegd. Het is dus een kwestie van meten en dan in een boekje kijken of het kan. Laat nou de houten prop in de ontluchtingsleiding op de cutter ladder nét te hoog zijn! Dus: prop er af en de leiding met een lap en een stuk plastic dichtgemaakt. Het passen, meten en laden ging overigens zeer vlot. Onze bag- gerbaas, de heer M. Honders hield een ervaren oog in het zeil. Hij heeft deze Hongaarse Beaver inmiddels bedrijfsklaar gemaakt op de plaats van bestemming. "Holland XXVI" te water en er weer uit Een klein poesje (zie voorpagina), met een velletje zo zwart als het ponton van de Beaver King Holland XXVI, scharrelde voorzichtig- nieuwsgierig rond op de plaats bij Gusto, waar deze Beaver op sleeën uit de machinehal werd getrokken, richting waterkant. Een

Het Zeskant | 1968 | | pagina 8