STUWDAM BOUW VAN »- - - S? y 5000 mensen Wie aan het werk van de Ukai-dam een bezoek brengt, wordt getroffen door twee werelden. Aan de ene kant: modern mecha nisch hulpmaterieel als bulldozers, laadschoppen, scrapers, etc.; aan de andere kant: de handenarbeid van maar liefst 5000 mannen, vrouwen en kinderen. Een gedeelte hiervan werkt op de plaats van de steenwinning, waar de gesprongen brokken (drie maal per dag laat men rots springen) met de hand of in mandjes in vrachtauto's worden ge laden. Het lossen en op de plaats brengen bij de dam gaat ook weer met spierkracht. Anderen sjouwen in mandjes cement naar de dam. In een onafgebroken stroom lopen duizenden mannen, vrouwen en kinderen heen en weer, heen en weer. Van 's morgens vroeg tot 's avonds. Dan gaan de mensen naar hun soms ver af- foto 1 Niet minder dan 5000 mensen verrichten handen arbeid bij de bouw van de Ukai-stuwdam. foto 2 Het transport van stenen foto 3 en van cement. foto 4 De montage van de Beaver geschiedde met behulp van twee draglines als kranen. De verbindingsdam links op de foto breekt nogal eens door wanneer fikse tropenregens de zo rustig lijkende Tapti- rivier plotseling veranderen in een woeste stroom. foto 5 Hier wordt de King booster-installatie naar de rivier gebracht voor de beproeving. Tijdens de natte moesson stijgt het waterpeil in de rivier 20 meter; dat is tot ongeveer de stippellijn op de foto foto 6 Bij de tewaterlating hielp een bulldozer duwen. foto 7 De I.H.C. Beaver "Ukai" gereed voor de beproe vingen in de Tapti-rivier. 4 J gelegen huisjes en hutten. Lopend! Om 's morgens in alle vroegte weer op stap te gaan naar het werk bij de dam. Het loon bedraagt ongeveer 50 cent per dag. Met al onze westerse opvattingen en verworvenheden ver bijstert deze manier van werken misschien. Maar er past ons slechts voorzichtigheid in ons oordeel. Er is immers mankracht genoeg in een land als India. En vergis u niet, er wordt goed ge werkt al is het anders dan wij gewend zijn. Beaver "UKAI" De I.H.C. Beaver Ukai werd in onderdelen per trein en per auto naar Ukai gebracht. "De mensen daar hadden nog nooit een zuiger gezien", vertelde de heer Honders, "alles moest dus wor den uitgelegd en verklaard. De samenwerking was echter prima en dat bevorderde goed werken." Eerst moest er een helling worden gemaakt. Op de steile oever was dat een heel werk. Op een met de hand aangelegde fundatie van steenbrokken werden rails gelegd. "Na veel zoeken vond ik eindelijk een geschikt stuk." Nadat de rails waren "ingegraven" en goed ingevet werd hierop het hoofdponton gezet. Met behulp van twee draglines en een grote dosis goede wil en bereidwilligheid werd de Beaver gemonteerd. In drie weken waren helling maken en zuiger monteren voltooid. Bij de tewaterlating hielp een bulldozer de Beaver in de rivier duwen. De Ukai wordt gebruikt, om, wanneer de stuwdam voor een groot deel klaar is, zand op te spuiten tegen de voet van de dam; een persafstand van 3 kilometer met een opvoerhoogte van 30 meter. Zover was het echter nog niet en daarom behoorde tot de laatste werkzaamheden van de heer Honders het proef draaien met de zuiger. Ook de booster-installatie werd op de rivieroever beproefd en toen "opgeborgen" op een hoger ge legen plaats. Anders kwam de installatie tijdens de natte moesson flink onder water te staan. Voor het "overwinteren" van de Beaver Ukai zou op de andere oever een "vluchthaventje" worden gegraven, zodat de sterke stromingen in de gezwollen rivier geen vat op de zuiger zouden hebben. Door een speciale verankering kon de Ukai daarbij de zeer grote verschillen in waterhoogte weet u wel: 20 meter! opvangen. Eind van het jaar breekt de droge tijd weer aan en kunnen de Beaver Ukai en de booster-installatie van stal worden gehaald. My

Het Zeskant | 1968 | | pagina 5