VERSCHURE BOUWDE BOOREILAND Dinsdag 10 september was een belangrijke dag voor Verschure. Toen is het bijzondere booreiland Cowrie One aan de opdracht gevers, de B.I.P.M. te 's-Gravenhage, op geleverd, Bijzonder, omdat het niet be stemd is om als een normaal eiland naar olie of gas te boren, maar om dichtgeslibde putten weer "gangbaar" te maken. Een dergelijk boorplatform heeft weliswaar een minder uitgebreide machine-installatie nodig dan een groot eiland als de lle-de- "een pondje vlees voor een handvol cow ries!" Vandaar dus de naam van dit hefponton: Cowrie muntschelp. Enkele technische bijzonderheden Het ponton, dat 50 meter lang en 23 meter breed is, kan op en neer bewogen worden met behulp van het gepatenteerde Gusto vijzelsysteem. De vier draagpalen zijn daar- Vriendelijke woorden In de koffiekamer van de scheepswerf aan de Zamenhofstraat in Amsterdam-Noord kwam, namens opdrachtgevers en uitvoer ders, een gezelschap bijeen om vriendelijke woorden te spreken over en een dronk te wijden aan het afgeleverde platform. De heer A. Smulders legde daarbij de na druk op gevoelens van dankbaarheid voor de kans die indertijd door de Shell is gege- France of de Chazar, maar toch "mag het er zijn!" Met de Cowrie One zal in de moerassige kustgebieden van Nigerië gewerkt worden. Alle Shell-schepen dragen de naam van een schelp. Dit schip moest natuurlijk naar een Nigeriaanse schelp genoemd worden. In de "goede oude tijd" gebruikte men in Nigerië een bepaalde schelpensoort als be taalmiddel. In plaats van "achterham van één-tien het ons" kochten de dorpelingen toe over de gehele lengte voorzien van tandlijsten, waarin de grendels van het vij zelsysteem geschoven kunnen worden. Het ponton klimt daarmee, tand voor tand, om hoog. De twee 12,5 tons dekkranen draaien ieder rond een draagpaal, zodat er geen kranen zijn die dekruimte in beslag nemen. Aan de onderzijde van iedere draagpaal is een grote "platvoet" aangebracht waardoor het ponton een beter draagvlak in de zachte grond krijgt. ven om het booreiland Seashell te bouwen. Dankzij die kans is het mogelijk gebleken om nu reeds het negende hefplatform af te leveren. Natuurlijk werd niet vergeten lof toe te zwaaien aan allen die, met hun vakbekwa me arbeid, dit produkt tot een voortreffe lijke schepping maakten. Wij wensen de Cowrie One een goed leven toe in de handen van tevreden eigenaars.

Het Zeskant | 1968 | | pagina 6