WILHELMSHAVEN KRIJGT 'OLIEGEUL' Er zijn in de wereld ongeveer dertig havens, die geschikt zijn om 100.000 tons tankers te ontvangen. Daarvan is er één in de Duitse Bondsrepubliek. Dat is Wilhelmshaven, waar zich tevens het beginpunt bevindt van een bijna 400 kilometer lange olie pijp leiding naar het Roergebied. Met de bouw van deze pijpleiding, de vier pompstations en de overslag- en opslaginstallatie in Wilhelmshaven werd eind 1957 begonnen. Een leger van 2700 ar beiders en ingenieurs plus een uitgebreid arsenaal van werk tuigen ging toen aan de slag. Reeds een jaar later was het zover: op 29 november 1958 kon de eerste tanker worden gelost aan de pier van de "Nord-West Oelleitung G.m.b.H.". 20 miljoen ton olie per jaar Hoewel de crisis in het Midden Oosten ook van invloed was op Wilhelmshaven als oliehaven, werd toch in 1967 bijna 20 miljoen ton ruwe olie door de "N.W.O." overgeslagen, opgeslagen en door de pijpleiding naar de zes aangesloten klanten, raffinaderijen in Nedersaksen en het Rijn-Roer gebied gepompt. Dit betekent, dat van de totale ruwe olie import in de Duitse Bondsrepubliek rond 26% via Wilhelmshaven wordt ingevoerd. Op het terrein van de "N.W.O." staan talloze tanks voor de opslag van de ruwe olie. Om de opslag capaciteit te verhogen is een sensationeel project in studie: het "leegspoelen" van onder grondse zoutreservoirs, enkele kilometers landinwaarts, waarna de leeggekomen "grotten" als onderaardse olietanks kunnen worden gebruikt. Het traject van de 400 km lange pijpleiding tussen Wilhelmshaven en Köln/Wesseling wordt elke week uit de lucht gecontroleerd, en bovendien elke maandte voet! Degenen die dit doen mogen met recht beroepswandelaars worden genoemd. Ze leggen de 3x I.H.C.: zelfvarende hopper "Sirocco", emmermolen "Asie" en een I.H.C. Omnibarge. afstand tussen Jade en Rijn af in twaalf dagen. De ruwe olie doet het vlugger. In twee dagen stroomt zij van Wilhelmshaven naar de verste klant, een raffinaderij in Wesseling. Behalve de "beroepswandelaars" en, wellicht een onderhouds ploeg is er onderweg geen mens te bekennen. Een "dispatcher", een "verkeersregelaar", in Wilhelmshaven is heer en mees ter over het onderaardse olieverkeer. Op afstand bedient hij alle pompen, afsluiters, etc. en via uitgebreide meet- en controle-appa- ratuur heeft hij een voortdurend overzicht wat er met de oliestroom onderweg gebeurt. Uitbreiding oliehaven noodzakelijk Het terrein van de "N.W.O." ligt ten noorden van de stad Wil helmshaven aan de Jade-monding. Een 700 meter lange brug ver bindt de 650 meter lange lospier met het vasteland. Op de pier staan drie losinstallaties zodat drie tankers tegelijk in behandeling genomen kunnen worden. Voor de lospier bedraagt de waterdiepte bij laag water ruim 15 meter. Gezien het tijverschil van ruim 3,50 meter is de diepte bij hoog water dus ongeveer 19 meter. Er is daar dus ruimte genoeg voor 100.000 tons tankers. Méar: meer dan 80% van alle in aanbouw zijnde tankers ter wereld is groter dan 100.000 ton DW! Een aantal van 150 zelfs groter dan 200.000 ton DW! De groei in tankergrootte is te begrijpen. Stelt men de transport kosten per ton olie in een 35.000 tons tanker 100, dan bedragen deze kosten in een 80.000 tons tanker 80 en in een 200.000 tons tanker nog maar 40! Deze ontwikkeling leidde in Wilhelmshaven tot het grootste bag- gerproject, ooit in de Duitse Bondsrepubliek uitgevoerd. Een be-

Het Zeskant | 1968 | | pagina 7