vermengd met grote stenen (morenen), maken het baggeren hier doorgaans niet eenvoudig. De diepte moet op 15 meter worden gebracht, doch er wordt tot op een iets grotere diepte gebaggerd om een geringe aan slibbing op te vangen. De drie emmermolens graven in één trap. De sneedikte is gering (tussen 0 en 2 meter) en er is veel kracht nodig om de grond los te werken. De taaie massa blijft af en toe in de stortgoten steken, zodat het waterkanon er aan te pas moet komen. De Namur, Asie en RTG-2 moeten er op de "moei lijke plaatsen" behoorlijk hard aan trekken! Ook door de emmer molens wordt dag en nacht doorgewerkt. Bij de afvoer van de specie naar de 3-9 km verder gelegen stortplaatsen wordt o.m. gebruik gemaakt van de drie van een Schottel voortstuwingsinstal latie voorziene I.H.C. Omnibarges. Deze splijtbakken tonen hier 1. Er wordt gewerkt aan een nieuwe I.H.C.-film over em mermolens en dus ging ook de filmploeg naar Wilhelms haven. 2. Het verzetten van de ankers. 3. Nog gedeeltelijk open gaat de Omnibarge al weer varen om de hopper schoon te spoelen. 4. De "Namur" in actie. 5. De "P. C. S. van Hattem" is een van de drie sleep- zuigers op het grote karwei. 4 de grote betekenis van de speciale gladde wandvorm: het kleppen van de zeer zware specie levert nauwelijks problemen op! Bij het pendelen tussen bagger- en stortplaatsen spelen ook de al enkele jaren oude, maar nog immer zeer goed bruikbare, zelf- varende hoppers Simoun en Sirocco een belangrijke rol. De taak, die de emmermolens het eerste jaar hebben te vervullen, omvat het verwijderen van 5 miljoen m3. Een niet geringe opgave gezien de hardheid van de grond. Men verwacht echter dat het zal lukken, al wordt daarbij het uiterste gevraagd van het materieel èn het vakmanschap van de baggerbazen. Zo werkt een uitgebreide vloot van door ons gebouwde bagger- vaartuigen aan de uitvoering van een enorm karwei: het maken van een vaarweg naar West Duitsland's belangrijkste oliehaven Wilhelmshaven voor de tankers-van-de-toekomst!

Het Zeskant | 1968 | | pagina 9