BIJ DE JAARWISSELING BUITENLANDSE OPDRACHTEN VOOR SLEEPZUIGERS SUPER-SLEEPZUIGER LAATSTE NIEUWS Het is mij een voorrecht U allen mijn beste wensen aan te bieden voor een gelukkig Nieuwjaar. Er zijn verschillende redenen, waarom het komende jaar met vertrouwen kan worden ingegaan en op het afgelopen jaar met tevre denheid kan worden teruggezien. De structuur van onze onderneming kreeg en kele maanden geleden haar definitieve vorm doordat wij een begin maakten met het op richten van produktengroepen. De verkoop van onze produkten verliep be vredigend, terwijl de verkoopprognose van enkele produkten ruimschoots werd over schreden. Dientengevolge zijn onze bedrijven in het komende jaar goed van werk voorzien. Ons grote probleem is de bewaking van de kosten. Wij moeten de voortdurende kosten stijging binnen de perken houden en voorko men dat deze de produktiviteitsstijging op on verantwoorde wijze overschrijdt. Dan zal de groei, die zo noodzakelijk is voor de continu- iteit van onze onderneming, zich zeker voort zetten. In een wereld in volle ontwikkeling zal de ko mende jaren grote vraag blijven bestaan naar vele van onze gespecialiseerde produkten. Dat voor het bereiken van onze doelstellin gen de grootste collectieve en persoonlijke inspanning van ons allen vereist is, spreekt voor zich. Overtuigd van Uw aller volle medewerking spreek ik de wens uit, dat het jaar 1969 voor U allen voorspoedig moge zijn. Mr. H. Smulders Van een buitenlandse opdrachtgever ontvingen wij de opdracht voor de bouw van een grote sleepzuiger met een laadruiminhoud van 6000 m3. Het ruim 100 meter lange schip behoort tot de klasse sleepzuigers als de onlangs gereed gekomen H.A.M. 308: d.w.z. met machine- en pompkamer in het achterschip, met de twee zuigbuizen aan weerszijden van het achterschip, met het brugdekhuis ongeveer midscheeps, met cilindervormige kegelkleppen voor het lossen van de lading zand of slib en met de accommodatie op en in het voorschip. Het schip wordt voorzien van twee Smit-Bolnes hoofdmotoren, elk met 20 cilinders. Deze nieuwe, belangrijke miljoenen-order betekent, dat op onze werven thans drie grote sleepzuigers in verschillende stadia "op stapel" staan. Het schip moet begin 1970 klaar zijn. Van S.A. Dragages Decloedt et Fils te Brussel ontvingen wij op dracht voor de bouw van een sleepzuiger met een totale laadruim- inhoud van 11.300 m3. Het schip, dat 124 meter lang en 23 meter breed wordt, krijgt twee zuigbuizen, elk met een diameter van 1100 mm, waarmee tot op een diepte van 30 meter kan worden gebaggerd. Een opvallend kenmerk van deze sleepzuiger is, dat de machine- en de pompkamer midscheeps zijn geprojecteerd. Dit betekent dat de sleepzuiger twee laadruimen heeft, één in het voorschip en één in het achterschip. Het totale laadvermogen van deze bagger- gigant bedraagt ruim 16.000 ton. In deze sleepzuiger een der grootste ter wereld wordt een totaal vermogen geïnstalleerd van ongeveer 14.000 pk.

Het Zeskant | 1968 | | pagina 3