GOEDE „NAZORG" BIJ SMIT-BOLNES mmmm i mwïMm/m Dammen en bruggen hebben het isolement van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden verbroken en er nieuwe aktiviteiten ge bracht. Eén van die aktiviteiten is de vestiging, in Zierikzee, van de I.H.C. dochter "Motorenfabriek Smit Bolnes N.V.". In het Zeskant van februari 1967 hebben wij deze dochter uit gebreid aan U voorgesteld. Op 10 april 1962 kon de eerste in de fabriek vervaardigde motor in bedrijf worden gesteld. Sindsdien hebben vele honderden cilinders het bedrijf verlaten in lijn- of V-motoren. Het bouwen van een goede motor is een "schone zaak", maar de "nazorg", de service, is minstens even belangrijk. En daarom in dit artikel eens het zoeklicht gericht op de service-afdeling van Smit-Bolnes. WAT IS SERVICE? Het woord zelf betekent niet anders dan "dienstverlening" en hiermede is een belangrijke taak van deze afdeling al omschreven: het verlenen van diensten aan de gebruiker bij onderhoud en re paratie van de motor. Vanzelfsprekend komt het hierbij vooral aan op paraatheid en snelheid. Maar de taak van de Service-afdeling gaat veel verder dan dat. Bepaalde bedrijfsomstandigheden kunnen soms een belangrijke invloed hebben op het gedragspatroon van de motor en de levens duur van bepaalde onderdelen. Het is aan de Service, eventuele afwijkingen zo spoedig mogelijk te signaleren en ter plaatse een eerste onderzoek in te stellen naar de mogelijke oorzaken daar van. Niet zelden is een dergelijke signalering aanleiding tot een veel dieper gaand onderzoek, waarbij andere afdelingen o.a. de research afdeling ingeschakeld worden. Op deze wijze is de Service afdeling de verbindingsschakel tussen de praktijk en het "theoretische" onderzoek en is daardoor een onmisbare faktor in de verdere ontwikkeling van het produkt. Op grond van deze overwegingen werd reeds ca. 5 jaar geleden tussen de direkties van toen nog L. Smit Zn. en Smit Bolnes overeenge komen, de service naar Zierikzee over te hevelen, zodra de weg verbinding tussen Schouwen-Duiveland en de "rest van Nederland en de wereld" gereed zouden zijn. GOEDE ORGANISATIE De "signalerings"-funktie van de service afdeling vereist een uit stekende administratie van de uit de reparatie komende gegevens over gedragspatroon en levensduur van onderdelen onder soms sterk uiteenlopende omstandigheden. Om een paar voorbeelden te noemen: de invloed van verschillende smeeroliesoorten even tueel in kombinatie met uiteenlopende brandstofsoorten (van heel lichte ruwe, ongeraffineerde olie tot de zwaarste toe) op slijtage- cijfers van zuigerveren en cilindervoeringen, de invloed van deze zelfde kombinaties op de standtijden van kleppen, etc., etc. Deze administratie is ondergebracht in de afdeling Behandeling Orders, waarvan de heer J. Koeling de dagelijkse leiding heeft. Ook de organisatie van de "dienstverlening" ressorteert onder deze afdeling. De overige medewerkers zitten als het ware ondergedoken in andere afdelingen, vertelde de Heer Koeling. Maar hun koffertjes met sleutels, tangen en tandenborstels staan klaar! Ook de weekeinden en 's nachts. "Het geheim van een goede dienstverlening ligt vooral in de logische opzet van het uit te voeren programma wanneer er een klacht binnen komt". Standaard formulieren en instrukties vergemakkelijken de be handeling van de binnenkomende storingsklachten. Ook perso neelszaken krijgt meestal een duit in het zakje te doen. Het transport van de mensen moet worden verzorgd, evenals logies,

Het Zeskant | 1968 | | pagina 6